16.07.2020
<< wstecz

Wystawa fotografii Andrzeja Zygmunta Roli-Stężyckiego


         W dniu 19.XI.2009 o godz. 18.oo w Klubie „GALERIA” Grójeckiego Ośrodka Kultury dyrektor GOK Grzegorz Rejer otworzył kolejny wernisaż fotografii Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego pn.: „Gniazda. Pałace i dwory w Grójeckiem”. Wystawa ta zgromadziła wielu zainteresowanych. Przybyli także notable miejscowi, m.in.: Starosta Grójecki - Janusz Różycki, wicestarosta - Marian Górski, Burmistrz – Jacek Stolarski i wiceprzewodniczący Rady Miasta - Kazimierz Kochański. Autor zaprezentował 40 okazałych czarno – białych fotografii, odnoszących się do wizerunku zabytkowych budowli rezydencjonalnych w regionie.Fotografie te – wykonane przed około 30 laty, a prezentowane w tej formie po raz pierwszy – zatrzymały obraz tych obiektów sprzed lat. Stanowią one wartość nie tylko artystyczną, ale przede wszystkim historyczną, bowiem wiele z prezentowanych na fotografiach rezydencji zmieniło już swój stan, a niektórych już nie ma. 
         Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki, po wielce interesującym wprowadzeniu w dzieje tych obiektów i rodzin z nimi związanych, zaprezentował pokaz multimedialny, w którym przedstawił fotografie porównawcze obiektów. Można więc było porównać stan owych budowli sprzed lat, ze stanem współczesnym.
         Wernisaż uświetnił koncert poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu pn.: „Jaskot i przyjaciele”, pod kierownictwem Bartłomieja Jaskota. Muzyka podtrzymała znakomity nastrój, a atmosfera wieczoru podkreśliła tą piękną lekcję historii. Tym bardziej, że Autor zapowiedział kolejne fotografie i kolejne książki, na które wielu z nas z niecierpliwością oczekuje. Powiedział także, że prezentowane na wystawie fotografie powinny znaleźć się w miejscowym Muzeum Regionalnym, jeśliby takie powstało.
          Propozycję tę przedkładamy władzom miasta i powiatu.