29.06.2022
<< wstecz

Łęgonice Małe. Wenecja zapiliczaNa rynku księgarskim ukazała się nowa książka Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego, pt.: „Łęgonice Małe. Wenecja Zapilcza”.

Jest to już kolejna publikacja tego Autora, odnosząca się do dziejów zachodniej części Zapilcza. Tym razem  o pięknej wsi nadpilickiej – niegdyś mieście -  obchodzącej  w roku bieżącym 595 rocznicę przyznania jej praw miejskich (1420).

Treść tej interesującej publikacji - zaprezentowanej w formie albumu – zawiera nie tylko piękne fotografie, ale też arcyciekawe i nieznane dotąd informacje. Także odnoszące się do siostrzanej wsi Łęgonice, położonej na przeciwległym – północnym brzegu Pilicy – już w powiecie grójeckim.

Książka jest więc adresowana do wszystkich miłośników historii i regionu, również przyległej Grójecczyzny, której treść w poważnym fragmencie dotyczy.

Napisana przystępnym i barwnym językiem, jest drugą – po wydanej w roku 2013 książce pt: „Różanna. Wieś w gminie Odrzywół” – częścią odrzywolskiej trylogii, nad której częścią trzecią pt: „Odrzywół. Gród Dobrogosta” autor pracuje.

Całość założenia stanowić będzie okolicznościowy prezent dla mieszkańców nie tylko gminy Odrzywół, ale też zainteresowanych dziejami regionu i jego walorów krajoznawczych, przygotowanym na okoliczność 600-lecia praw miejskich Odrzywołu (1418).