09.08.2022
Sukces
11 listopada 2021 roku był dniem szczególnym dla lokalnej regionalistyki. Tego bowiem dnia, na uroczystości zorganizowanej przez Gminę Odrzywół w powiecie przysuskim, z okazji Dnia Niepodległości, senator  Stanisław Karczewski, w obecności starosty przysuskiego – Mariana Niemirskiego i wójta Gminy Odrzywół – Mariana Kmieciaka, oraz wielu zgromadzonych gości, wręczył prestiżową Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej – Andrzejowi Zygmuntowi Roli-Stężyckiemu, znanemu regionaliście, autorowi wielu publikacji z dziejów Mazowsza Południowego, przyznaną mu przez wicepremiera, ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Piotra Glińskiego, na wniosek Mariana Kmieciaka, wójta gminy Odrzywół.
CZYTAJ CAŁOŚĆ...
Grójbój
Organizowana od kilku lat, coroczna edycja konkursu wiedzy o Grójeckiem, organizowana przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczna im. Skarbimira Laskowskiego w Grójcu pt. Grójbój, cieszy się też niesłabnącym zainteresowaniem  uczniów szkół w powiecie grójeckim.
CZYTAJ CAŁOŚĆ...

Spotkanie w Rusinowie
W dniu 26.10.2021 roku o godz. 9.oo w Urzędzie Gminy Rusinów, wójt Marian Andrzej Wesołowski przyjął na specjalnym spotkaniu Andrzeja Zygmunta Rolę – Stężyckiego, autora kolejnej książki o regionie przysuskim pt. Rusinów i okolice. Mały słownik historyczno-geograficzny i etymologiczny, odnoszący się do dziejów i położenia  wszystkich miejscowości tej gminy.
CZYTAJ CAŁOŚĆ...
Oszukana historia

W dniu 25.10.2021 roku o godz. 11.oo, studenci Uniwersytetu III Wieku w Grójcu, spotkali się na sali widowiskowej Grójeckiego Ośrodka Kultury, z regionalistą Andrzejem Zygmuntem Rolą – Stężyckim, który wygłosił ponad godzinny wykład pt. Oszukana historia, odnoszący się do zniekształceń rodzimej historii, w zakresie różnych wydarzeń  i postaci historycznych, mających znaczenie dla Polski.

CZYTAJ CAŁOŚĆ...

Sylwetki Grójczan
W dniach 23 – 24.10.2021 roku w Osielsku koło Bydgoszczy, odbyły się Kujawsko -  Pomorsko Targi Książki Regionalnej, zorganizowane przez miejscowy Gminny Ośrodek Kultury, w którym uczestniczyło kilkudziesięciu wydawców, promujących m.in. publikacje regionalne.
CZYTAJ CAŁOŚĆ...
Spotkanie autorskie w Błędowie
5 października 2021 roku, był dniem szczególnym dla Szkoły Podstawowej w Błędowie w powiecie grójeckim. Tego bowiem dnia dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w tej miejscowości – Barbara Mikołajczyk – zorganizowała dla społeczności uczniowskiej, spotkanie z regionalistą, autorem wielu książek odnoszących się do regionu grójeckiego i Południowego Mazowsza, Andrzejem Zygmuntem Rolą – Stężyckim.
CZYTAJ CAŁOŚĆ...