Regionaliści to specyficzna grupa publicystów, specjalizująca się w badaniach dotyczących przeszłości regionu, i zachowywaniu faktów świadczących o wydarzeniach, mających wpływ na życie konkretnego obszaru i jego mieszkańców.
To trudna i odpowiedzialna praca, odnosząca się przecież do spraw i ludzi niezwykle ważnych dla konkretnej też społeczności, dla której obszar objęty badaniami jest ich tzw. Małą Ojczyzną. A więc spraw zawierających się w wielu przypadkach wśród ludzi im bliskich i znanych, dlatego powstałe na bazie badań opracowania, są ściśle kontrolowane i poddawane krytycznej ocenie.
Niezależnie jednak od osobistych – i nierzadko też wielce subiektywnych – ocen, publikacje tego rodzaju są poszukiwane. Stanowią bowiem one w wielu przypadkach jedyne opracowania tematów, których nikt nigdy nie podejmował, a które też stanowią ważny element ojczystej historii. Dlatego też cieszy każdy fakt powstania nowej publikacji regionalnej, poszerzającej wiedzę o sprawach bliskich.
Interesującym prezentem dla mieszkańców Grójca – i nie tylko – jest wprowadzona na początku grudnia 2024 roku na księgarski rynek, nowa książka Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego pt. Zagubione fakty. Opowieści spod Opoczna, Przysuchy, Radomia i Grójca, zawierająca kilkadziesiąt esejów odnoszących się do spraw i ludzi dotąd nieznanych, lub zapomnianych.
Ten niezwykle interesujący zbiór opowieści, wiąże ludzi i regiony sąsiednie, a o których to więzach, niewiele dotąd wiedziano. Tym bardziej więc są one intrygujące, bo przybliżają Czytelnikom pozornie błahe wydarzenia, a które to przecież wiele wyjaśniają.
W treści – zainteresowani lokalną historią – znajdą więc nieznane dotąd fakty związków rodzinnych mjr Henryka Dobrzańskiego „HUBALA” z Przysuskiem, epizody rodziny Bonieckich ze Świdna, z rodzinami egzystującymi pod Klwowem, o kontrowersjach dotyczących płci generała Kazimierza Pułaskiego, grójeckim malarzu – Leonardzie Pękalskim, czy generale Adamie Kicińskim – chrześniaku Piotra Wysockiego, i kapliczce z Matką Boską Jazłowiecką w podgrójeckim Kociszewie.
Wszystkie te opowieści wiąże ze sobą region, który – wydawałoby się – różniący się w poszczególnych powiatach, okazuje się ściśle ze sobą powiązany.
Zagubione fakty…to publikacja – 36 tego Autora – wielce interesująca, odsłaniająca Czytelnikom sprawy z pogranicza pitawalu i sensacji, a którą to nabyć można w Księgarni Krzysztofa Lichosika w Grójcu.
Karolina Tomaszewska