Sobota 17 maja 2014 roku była w Odrzywole dniem szczególnym. O godz. 16.oo powiało tu bowiem „wielkim światem”. Tego bowiem dnia w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy odbył się koncert muzyki poważnej, zorganizowany przez Andrzeja Zygmunta Rolę – Stężyckiego przy współudziele Gminnej Biblioteki Publicznej, w ramach cyklicznej imprezy kulturalnej pn. „Prezentacje Andrzeja”.
Gośćmi licznie przybyłych na koncert melomanów, wśród których byli m.in.: Wójt Gminy Marian Kmieciak, lokalni notable, dr Dorota Horodyska – członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i płk. Lech Staniszewski, były utalentowane instrumentalistki: Olena Szewczenko – kompozytorka i pianistka z Ukrainy i Joanna Mydłowska – skrzypaczka z Łodzi.
Olena Szewczenko – ur. w roku 1988 w Charkowie, jest absolwentką Uniwersytetu Sztuk Pieknych im. I.P.Kotlarewskiego w Charkowie, który ukończyła w roku 2012 w dwóch specjalnościach: kompozycji i pianistyki. Obecnie finalizuje studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Łodzi.
Swoje kompozycje opiera ona głownie na muzyce kameralnej, utworach symfonicznych, a także muzyce filmowej i do spektakli teatralnych. Jej utwory wykonywano na wielu festiwalach muzycznych, m.in. Sesji 62 i 63 Musica Moderna (Łódź, Polska), XXIII Międzynarodowym Studenckim Festiwalu Folklorystycznym (Katowice, Polska), Most Przyjaźni Ukraina – Rosja (Moskwa, Rosja), Muzycznym Festiwalu Premier Sezonu, Muzycznym Forum Młodych Kompozytorów (Kijów, Ukraina).
Kompozycje Oleny były również wykonywane przez zespoły muzyczne Rikoszet i Ensemble Nostri Temporis (Kijów, Ukraina).
Za osiągnięcia twórcze Olena otrzymywała stypendium Prezydenta Ukrainy (lata 2009 – 2011 ), stypendium Funduszu Młodych Talentów, stypendium Burmistrza Charkowa (lata 2005 – 2006), stypendium Rady Naukowej ChNUSzP imienia I. P. Kotlarewskiego (lata 2008 – 2009), stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej – Gaude Polonia (2013).
W ramach stypendium Gaude Polonia, Olena skomponowała koncert fortepianowy pod kierunkiem wybitnego kompozytora Zygmunta Krauzego. Premiera tego koncertu odbyła się 20 lutego 2014 roku w Charkowie pod batutą utalentowanej młodej dyrygentki z Krakowa Patrycji Pieczary.
Jako solista i autor własnych kompozycji Olena często współpracuje z Młodzieżową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną „Słobożańska” (Charków, Ukraina), Orkiestrą Kameralną Narodowego Uniwersytetu Sztuk Pięknych I. P. Kotlarewskiego, występując w Narodowym Teatrze Opery i Baletu, oraz Filharmonii w Charkowie. Uczestniczyła także w kursach wybitnych kompozytorów europejskich, a mianowicie: Mauricio Sotelo (ES), Mauro Lanza (IT ), Miguel Azguime (PT), Agata Zubel (PL), Cezary Duchnowski (PL). Jest inicjatorką i organizatorką trzech Festiwali Młodych na ChNUSzP im. I. P. Kotlarewskiego: Muzyka Bez Granic – Ukraina – Rosja (2010) i Dni Nowej Muzyki Charków 2012, 2014.
Joanna Mydłowska – skrzypaczka, kameralistka, ur. w 1988 roku. Jest absolwentką (2007) Muzycznego Liceum Ogólnokształcącego im. K. Szymanowskiego w Warszawie, które ukończyła pod kierunkiem mgr B. Powichrowskiej.
W 2011 roku uzyskała tytuł licencjata w renomowanej Akademii Muzycznej w Poznaniu, w mistrzowskiej klasie skrzypiec prof. Mariusza Dereweckiego. Obecnie kontynuuje studia magisterskie pod kierunkiem prof. Michała Grabarczyka na profilu solistycznym w Akademii Muzycznej G. i K. Bacewiczów w Łodzi.
Uczestniczyła w licznych koncertach symfonicznych w Filharmonii Podlaskiej, Narodowej, Pomorskiej, Bałtyckiej i Poznańskiej pod batutą wybitnych dyrygentów takich jak Zygmunt Rychert, Ruben Silva, Jerzy Salwarowski, Marcin Sompoliński.
W 2008 roku zdobyła stypendium Oklahoma Music University. Jest laureatką III nagrody Międzynarodowego Konkursu Wykonawstwa Muzyki w Castellana Grotte 2012 (Włochy) i wyróżnienia na konkursie „Citta di Padova” w 2013 (Włochy). W roku 2012 została stypendystką „Pro Bono Musicae” za wykonanie „Cadenzy” K. Pendereckiego.
W latach 2012-2013 dwukrotnie przyznano jej stypendium w programie „Kultura polska na świecie” Instytutu Adama Mickiewicza na rozwój indywidualny.
Uczestniczyła w licznych Mistrzowskich Kursach Międzynarodowych w Bielsku – Białej, Busko – Zdroju, Łańcucie, Warszawie, Krakowie w klasie takich profesorów jak Zakhar Bron (Kolonia,Niemcy), Yuri Volgin (Madryt, Hiszpania), Tomasz Tomaszewski (Berlin, Niemcy), Eugeny Durnovo (Moskwa, Rosja)1 Marcin Baranowski (Poznań, Polska), Bartosz Bryła (Poznań, Polska), oraz w warsztatach orkiestrowych „I Culture Orchestra” w 2010.
Od 2011 roku stale współpracuje z wybitnym profesorem Tomaszem Tomaszewskim.
W listopadzie 2013 roku Olena Szewczenko i Joanna Mysłowska stworzyły swój wspólny projekt na skrzypce i fortepian o nazwie „Dell’Est Duo”. Obecnie zespół pracuje pod kierunkiem prof. M. Drewnowskiego.
W początkach maja br. duet ten koncertował w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Lyonie (Francja). Ma na swoim koncie koncerty w Opolu, Łodzi i Łomży; stałe współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi.
Mimo młodego wieku obydwie instrumentalistki są cenionymi muzykami, rokującymi nadzieje i sukcesy.
W programie koncertu – z wielką wirtuozerią – wykonano utwory Ludwiga van Beethovena: Sonata na skrzypce i fortepian a-moll op.23 (cz. I) Allegro, Oleny Szewczenko: Sonata na skrzypce i fortepian (cz. II i III) Shadows & Crystal, Ukraińskie scherzo na fortepian (dedykowane 200 – letniej rocznicy urodzin ukraińskiego pisarza Tarasa Szewczenki), Muzyka do spektaklu Idiota według powieści F. Dostojewskiego, Ukraińskie wariacje na temat Ramo Tambourine, oraz utwory
Cesarego Francka: Sonata na skrzypce i fortepian A-dur: I. Alegretto ben moderato, II. Allegro, III. Ben moderato, IV. Allegretto poco mosso.
To bezprecedensowe wydarzenie, stawia Gminę Odrzywół w gronie mądrych i wartościowych społeczności.
To był niezapomniany koncert.