Regionalne retrospekcje…

Muzeum Regionalne w Nowym Mieście n/Pilicą – wchodzące w skład struktur Gminnego Ośrodka Kultury – od lat stanowi jedną z miejscowych atrakcji kulturalnych, cieszących się zasłużoną renomą.

Jest ono bowiem – poza Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, będącego jednostką organizacyjną Starostwa Grójeckiego – jedynym tego typu obiektem w powiecie.

Mimo skromnej powierzchni, zawiera ono w swoich zasobach, wiele interesujących i pochodzących z różnych okresów historycznych – eksponatów, dzięki którym pełni ono w pełni zasłużoną działalność edukacyjną, będąc tym samym ostoją lokalnej tradycji i promocji

Dla podkreślenia roli jaką muzeum pełni w ramach ogólnie pojętej działalności kulturalnej, dyrektor GOK, kustosz, i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Nowego Miasta n/Pilicą, organizują we wnętrzach cykliczne spotkania z publicystami, interesującymi ludźmi różnych profesji i regionalistami, oraz różnego rodzaju wystawy tematyczne, nawiązujące  do przeszłości miasta i regionu.

W dniu 18.11.2024 roku o godz. 17.oo, sala główna muzeum wypełniła się licznie przybyłymi na wernisaż  wystawy fotograficznej – autorstwa Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego – pt. Pałace i dwory w Grójeckiem – gośćmi.

Z uwagi na niewielką przestrzeń, Autor zaprezentował tylko 1/3 całości zbiorów, a i tak można było obejrzeć kilkadziesiąt barwnych fotogramów, zawierających obrazy zabytkowych i stylowych siedzib, wielu lokalnych rodzin szlacheckich, znanych w dziejach Polski – i nie tylko.

Prezentacja ich pozwoliła na omówienie też konkretnych osób, przybliżenie ich biografii, dokonań i znaczenia dla regionu, a byli wśród nich: Belscy, Boglewscy, Bonieccy, Drwalewscy, Gostomscy, Kozietulscy, Lubomirscy, Miniewscy, Pułascy, Staniszewscy, Świdzińscy, Waliccy, Woronieccy, i wielu innych.

Pokaz tych siedzib, związanych z nimi osób, i ich działalność – też polityczna – wzbudził wielkie zainteresowanie zebranych, bowiem mimo faktu, że wielu z nich znało owe obiekty i niektóre  z omawianych osób, to wiedzę uzupełnili o nieznane im dotąd, a ważne –  szczegóły.

Było to bardzo interesujące spotkanie, co potwierdziła zapowiedź kolejnego spotkania z Autorem, bowiem dzieje regionu są niezwykle interesujące. Prezentacja ich jest więc nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale i wielką lekcją rodzinnej historii.

 

Karolina Tomaszewska