Bohaterowie Lewiczyna

Lewiczyn to bardzo stara i znana nie tylko na Mazowszu miejscowość. Pierwsze o niej wzmianki pochodzą z roku 1309, aczkolwiek źródła wzmiankują o istniejącym tam grodzisku, pochodzącym z przełomu XI i XII wieku.

Miejscowość ta jest również gniazdem rodowym rodziny Lewickich herbu Kuszaba (Paprząca), wzmiankowanej pod tym nazwiskiem w dokumentach już w roku 1500.

Przez wieki obszar ten podlegał wielu działom i był w stałym obrocie nieruchomościami. Zmieniali się też jego właściciele, którzy w wielu przypadkach, wielce pozytywnie zapisali się w dziejach ojczystych.

Spośród najbardziej tam znanych wzmiankuje się Zbierzchowskich herbu Grzymała. Bedlińskich herbu Wieniawa i Cruttę – polityka albańskiego pochodzenia, herbu własnego.

Jedną z najwybitniejszych postaci związaną z Lewiczynem, jest Zygmunt Zwierzchowski – chorąży łomżyński i starosta grójecki z czasów króla Jana III Sobieskiego, uczestnik wojen z Turkami – 1690, dowódca szarży husarskiej pod Wiedniem w roku 1693 oraz Wojciech Piotr Bedliński – generał adiutant Komisji Wojskowej w roku 1794, uczestnik Powstania Kościuszkowskiego, i Antoni Crutta – polityk, poseł króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do krajów Orientu, zięć ww. gen. Wojciecha Piotra Bedlińskiego.

O nich to w dniu 27.05.2024 o godz. 10.oo rozpoczął swój wykład dla uczniów Szkoły Podstawowej w Lewiczynie, zaproszony przez nich Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki, regionalista i badacz Mazowsza Południowego.

Wykład ten wzbudził wielkie zainteresowanie, tym bardziej, że ww. jest inicjatorem  kontaktów Lewiczyna (też władz gminy Belsk Duży) z Albanią, i współorganizatorem dorocznych Dni Crutty w Lewiczynie.

 

Karolina Tomaszewska