W dniu 11.12.2007 o godz. 13.00 została otwarta w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie wystawa pt: „W kręgu mazowieckich ziemian przełomu XIX i XX wieku”, organizowana w korespondencji do I Konferencji Naukowej z cyklu: „Ziemienie Mazowsza”, która odbyła się w dniu 20.06.2007 w oddziale trenowym muzeum, w Gołotczyźnie.
Ta wielce interesująca impreza, zgromadziła wielu Zainteresowanych, w tym znanych ludzi regionu, potomków okolicznych ziemian i ludzi nauki.
Gości powitała Dyrektorka Muzeum Hanna Długoszewska – Nadratowska, po której głos zabrał dr hab.Tadeusz Epsztein z Instytutu Historii w Warszawie, następnie przedstawiciel rodziny Górskich i kustosz wystawy Bogumiła Umińska.
Znakomita scenografia wystawy, podtrzymywana atmosferą dworku i zgromadzonych tam licznych pamiątek wielu okolicznych rodzin ziemiańskich, tworzyła niezapomniane wrażenie, tchnąc ciepłem rodzinnych wspomnień i tradycją wyzierającą z każdego prezentowanego tu eksponatu. Uwagę przyciągały liczne rekwizyty, wśród których znajdowały się wspaniałe portrety – dzieła znakomitych artystów – dokumenty rodzinne, książki, meble i przedmioty codziennego użytku z epoki.
Wśród zaproszonych gości był także Andrzej Laudowicz – viceprezes Rady Naczelnej Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, który wygłosił stosowne przemówienie, zaś wśród licznych dziennikarzy i fotoreporterów był również Piotr Szymon Łoś – dzinnikarz Radia dla Ciebie – związany z problemami ziemiaństwa i szlachty mazowieckiej. Obecni też byli Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki, dyrektor Instytutu Genealogii w Grójcu, zajmujący się m. inn. tematyką odnoszącą się do dziejów szlachty Południowego Mazowsza i Adam Pszczółkowski autor licznych prac dotyczących szlachty ciechanowskiej, przasnyskiej, makowskiej i regionów przyległych.
Na wystawę przybyla także młodzież ze Szkoły Podstawowej w Ceranowie – wraz z dyrektorem szkoły i miejscowym proboszczem – zainteresowana spotkaniem z przedstawicielami rodziny Górskich, których znakomity przodek będzie niebawem patronem tej szkoły.
To niecodzinne wydarzenie kulturalne uświetnił okolicznościowy koncert w wykonaniu Małgorzaty Piszek – fortepian i Roberta Dymowskiego – bas – barton.