Na regionalnym rynku wydawniczym ukazała się kolejna książka Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego pt. „Gostomia i jej dziedzice” wydanej przez Instytut Genealogii w Różannie, w pierwszym tygodniu sierpnia br.
Publikacja ta jest bez wątpienia swego rodzaju wydarzeniem. A to dlatego, że jest pierwszą z cyklu planowanych mini monografii najbardziej interesujących miejscowości regionu. Poza tym odnosi się do dziejów miejscowości i ludzi z nią związanych, oraz promuje region.
To pierwsza tego typu ciepła opowieść o lokowanej historycznie w dziejach regionu i państwa miejscowości, omawiająca także jej okres przedhistoryczny i lokację współczesną, zaprezentowaną w wielce interesującej a popularnej formie.
Dzieje Gostomi są niezwykle interesujące, bowiem związane z rodami znanymi nie tylko w Grójeckiem: Gostomskimi herbu Nałęcz. Nowomiejskimi herbu Rawicz, Jackowskimi herbu Gozdawa, Staniszewskimi herbu Pobóg, Grabowskimi herbu Topór i wieloma innymi, spokrewnionymi bądź spowinowaconymi z ww., miały niebagatelny wpływ na dzieje gminy Nowe Miasto i regionu, zwłaszcza wschodnio-rawskiego.
Wiele by o tym pisać, ale tym razem odsyłam do lektury tej książki wszystkich interesujących się dziejami regionu.
Niestety niewielki jej nakład, a wynikający z ograniczonych w tym zakresie możliwości Autora,Rolex Cellini Replica nie trafi do księgarń. Można się z nią zapoznać w Bibliotece Narodowe, Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego i niektórych (!) bibliotekach gminnych, a które to otrzymały książkę w autorskim prezencie.
„Gostomia i jej dziedzice” jest kolejną publikacją regionalną tego publicysty, a która też powinna znaleźć się we wszystkich bibliotekach i szkołach gminnych w regionie.
Jest ona nie tylko wielce interesującą lekturą, zawierającą potężny ładunek wiedzy historycznej, ale i swoistą formą promocji Gminy Nowe Miasto n/Pilicą.