W dniu 27.02.2017 roku gościł w Błędowie w pow. grójeckim, zaproszony przez dyrektorkę Gminnej Biblioteki Publicznej – Barbarę Mikołajczyk – Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki, historyk regionalista, autor wielu publikacji dot. Mazowsza Południowego i dyrektor Instytutu Genealogii.
Na spotkanie – zorganizowane o godz. 18.oo w Sali Widowiskowej remizy lokalnej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej – przybyło wiele zainteresowanych dziejami regionu Czytelników i członkiń miejscowego zespołu muzycznego. Także miejscowa poetka Izabela Maria Frasz.
Gość zaprezentował zebranym swój dorobek publicystyczny i zapoznał ich ze swoim warsztatem literackim. Omówił także zakres dotychczasowych prac, przedstawił plany i aktualne zadania w zakresie swoich zainteresowań. Zachęcił do gromadzenia wszelkich pamiątek rodzinnych, z dziejów Błędowa i okolic, oraz rejestracji wydarzeń bieżących w szeroko rozumianym zakresie. Przede wszystkim jednak podziękował za społeczną aktywność.
Spotkanie zakończył przegląd prac Gościa, dość żywa dyskusja odnosząca się do dziejów regionu i koncert uczestniczącej w spotkaniu grupy muzycznej.
Błędów to wioska prawie jak miasto i o – co ważne – niebanalnej przeszłości.
W Błędowie wiele się dzieje. Przede wszystkim prym wiodą wszelkie zagadnienia dotyczące sadownictwa. Ludziom ciekawym świata i tym co życie kochają, mają różne zainteresowania i są społecznie aktywni, nigdy się nie nudzi. I tacy też są w Błędowie.
Wiosną 2016 roku Izabela Stromecka i kilku zaprzyjaźnionych kobiet z Błędowa, zainicjowało powstanie nieformalnego jeszcze stowarzyszenia śpiewaczego. I choć jeszcze wiele pracy przed nimi, aby na właściwym poziomie zaśpiewać ich ulubione utwory, to już teraz ich repertuar porywa.
Maestro Izabela – wirtuoz klawiszy – miotając w ramionach akordeonem Weltmeistra, z wielką wprawą prowadzi zdecydowane linie muzyczne w niebanalnych tonacjach, wspomagając równocześnie silnym sopranem, grono rozśpiewanych koleżanek.
Śpiewając z wielkim zaangażowaniem i podziałem na głosy, tworzą niezwykły zespół o zupełnie odrębnym charakterze, wręcz niespotykanym. Dzięki inspiracji pani Stromeckiej zajęły się repertuarem dziś już prawie zapomnianym, a przecież lubianym, którego utwory były wieloletnimi przebojami muzyki rozrywkowej.
Nie idzie jednak tu tylko o muzykę czy repertuar. W tym przypadku panie trafiły. To muzykowanie – co zgodnie przyznają – jest ich sposobem na życie. Na poszerzanie kontaktów towarzyskich, na dalszy wszechstronny rozwój, uzyskanie radości życia.
I choć muzykują dla siebie, mają też świadomość, że powinny dzielić się swoją radością. Do tego jednak niezbędna jest przychylność społeczna i rozumienie ich pracy. Dając radość sobie, mogą ją darować też innym.
Spotkanie w Błędowie na długo pozostanie w pamięci jego uczestników.