W końcu 2016 roku ukazał się kolejny tomik poezji Jana Stanisława Kamyk Kamieńskiego z Kraśnika. Tym razem wydany przez oficynę EXPOL we Włocławku. Tomik zawiera wiersze, zebrane w siedem różnorodnych grup tematycznych. Ich lokacja i odniesienie świadczą o wzrastającym warsztacie Autora, który jest już uznanym – nie tylko lokalnie – poetą i publicystą, członkiem elitarnej Unii Polskich Pisarzy Lekarzy, którego utwory znajdujące się w wielu almanachach, antologiach oraz czasopismach regionalnych nagrodzono w ogólnopolskich konkursach m. in:
– Coroczne wyróżnienia 2014, 2015, 2016 r. w Ogólnopolskich Konkursach Poetycko-prozatorskich „Puls słowa” – Warszawa.
– Nagroda na VIII i wyróżnienie na X Mazowieckim Konkursie Literackim w Przasnyszu,
– Wyróżnienie – w I Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Hugona Kołłątaja – Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
– Wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie Poetycko-literackim pt.: „Lekarze dzieciom” w Lublinie..
Autor jest także redaktorem naczelnym i twórcą wielu haseł do powstającego „Słownika biograficznego ziemi kraśnickiej”.
Jan Stanisław Kamyk Kamieński pozostaje w swoich utworach wierny klasyce i swojej autorskiej manierze. Ulega niekiedy nowym trendom, dotyka różnych gatunków, ale jego wiersze utrzymane są w zdecydowanej, klasycznej formie, a przecież znanej i lubianej.
Poeta nadal intryguje, zaskakując znakomitą narracją, dowcipem, nie stroniąc niekiedy od satyry, aczkolwiek w wielu wierszach zawiera potężny ładunek powagi. Dotyka uczuć wyższych, gani przywary, marzy i dedukuje. Jawiąc się jako dość wszechstronny obserwator kraśnickiej – i nie tylko – rzeczywistości, stał się uznanym już bardem regionu.