29 marca 2023 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu gościła Pana Andrzeja Zygmunta Rolę-Stężyckiego, historyka i publicystę specjalizującego się w dziejach Mazowsza Południowego. Jednak… Czy to do końca prawda? Chyba jednak nie, skoro na osiągnięcia autora składa się kilkadziesiąt książek, ponad 100 monografii genealogicznych, wiele referatów naukowych z dziejów ziemiaństwa oraz kilkaset obszernych artykułów z zakresu historii właśnie…, nie tylko Mazowsza, ale i Polski.
Jak przyznał gość wieczoru, jego działania wypełniają swojego rodzaju lukę na kartach historii. Stara się pisać o miejscach, które nie zasługują na zapomnienie. Jak ujawnił w trakcie spotkania, tworzy kilka książek, które odkryją nieznane dotąd tematy. Na przykład „Zagubione fakty” będą przedstawiać ciekawostki historyczne regionu, a „Nieznane dwory i pałace w Grójeckiem” mają dotyczyć założeń rezydencjonalnych, o których dotąd nikt inny nie pisał. Dlaczego?
Jak stwierdził autor, praca nad czymś mało znanym wymaga ogromu pracy, wielu, nie tylko godzin, ale nawet lat poświęconych poszukiwaniom, badaniom
i analizie starych dokumentów źródłowych. Publikacje będące owocem długich lat pracy wydawane są w niskich nakładach, czasem ze składek społeczności lub staraniem konkretnego sponsora, jednak z reguły ze środków własnych autora. Może osoby odpowiedzialne za dbałość o regionalizm, czasem o tym zapominają? A przecież jak wspomniał Pan Andrzej, badaczy lokalnej historii nie ma tak wielu.
Zapewne ten fakt miało na uwadze jury konkursu na książkę minionego roku członków Związku Literatów na Mazowszu. Mosiężną statuetkę „Złote Pióro” otrzymał właśnie Pan Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki, za książkę „Stężycy herbu Rola. Dzieje rodziny w zarysie”. Jest to już… trzecia nagroda dla tego autora, rodowitego Grójczanina. Uroczystość odbyła się 21 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie a już za kilka dni laureat gościł w Grójcu.
W podziękowaniu za życzliwą, przyjazną atmosferę współpracy, za zaangażowanie i wspieranie działań edukacyjnych z udziałem młodzieży oraz spotkania autorskie, autor otrzymał książkę „Rodziny szlacheckie na Litwie
w XIX wieku”. Zapewne publikacja posłuży do dalszych studiów nad dziejami… nie tylko Południowego Mazowsza. Spotkanie zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Gminy i Miasta Grójec, Pan Dariusz Gwiazda.