Bajka o leśnej orkiestrze

Bajka o leśnej orkiestrze

Pod patronatem Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego ukazały się dwie książki dla dzieci: Bajka o leśnej orkiestrze i Spacer niedźwiadka. To pierwsze z planowanego cyklu utworów dla najmłodszych, których autorem jest Jan Stanisław Kamyk Kamieński, poeta – laureat wielu konkurów poetyckich, autor kilku tomików wierszy, członek elitarnej Unii Polskich Pisarzy Lekarzy i Zarządu Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego. Także – członek Rady Programowej Instytutu Genealogii. Jego utwory publikowane są w almanachach, antologiach, prasie ogólnopolskiej i regionalnej.

     Utwory te powstały z myślą o najmłodszych. Pierwszy z nich – Bajka o leśnej orkiestrze – zdobył wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Poetycko – Literackim „Lekarze dzieciom”, organizowanym przez Lubelską Izbę Lekarską, pod honorowym patronatem Naczelnej Izby Lekarskiej i patronatem medialnym czasopism: Medicus, Gazety Lekarskiej i Radia Lublin.

     Przewodnicząca jury– Katarzyna Jóźwik (polonistka) – komentując wyniki konkursu, powiedziała: „…z wielką przyjemnością i satysfakcją czytałam państwa teksty. Nie miałam bladego pojęcia, że to będą utwory na tak wysokim poziomie. Są przemyślane, formalnie świetnie skonstruowane, podporządkowane tematowi i odbiorcy, jakim jest dziecko”.

            Autorką ilustracji do książek jest Aleksandra Rak – absolwentka Wydziału Grafiki(specjalizacja Grafika warsztatowa) – Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

            Obrazy wykonane w jednej z tradycyjnych technik malarskich – akwareli – utrzymane są w niezwykle żywej palecie barw, znakomicie dostosowującej obraz do wymagającej wyobraźni młodego odbiorcy, niezwykle sugestywnie podkreślając tym samym klimat utworu.

            To bez wątpienia cenne i potrzebne publikacje, proponujące młodym czytelnikom stały kontakt z książką, zawierające niezwykle wartościowy podtekst wychowawczo – rozwojowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *