Kościoły i kaplice dekanatu drzewickiego w Diecezji Radomskiej

Kościoły i kaplice dekanatu drzewickiego w Diecezji Radomskiej

Na rynku księgarskim ukazał się kolejny bestseller regionalny Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego pt.: „Kościoły i kaplice dekanatu drzewickiego w Diecezji Radomskiej”.

Ten niestrudzony regionalista prezentuje tym razem doskonale wydany przez Instytut Genealogii album fotograficzny, odnoszący się do kilkudziesięciu obiektów budownictwa sakralnego w dekanacie drzewickim, położonych na obszarze gmin: Drzewica w powiecie opoczyńskim, Klwów, Odrzywół i Rusinów w powiecie przysuskim, oraz Nowe Miasto n/Pilicą w grójeckim.

To region tkwiący kulturowo w opoczyńskiem, ale bezpośrednio przyległy do południowo – zachodniej Grójecczyzny.

Autor znakomicie porusza się po meandrach historii regionu, omawia poszczególne obiekty, przybliża ich detale i bryluje w dość skomplikowanej terminologii architektury. Równocześnie odnosząc się do odległej historii regionu, sadowi obiekty wśród konkretnych rodów i rodzin, mających wpływ także na współczesną lokację regionu.

Album wydrukowany w znanej oficynie Księży Werbistów w woj.  kujawsko – pomorskim, jest także znakomitym okazem sztuki drukarskiej. Zaprojektowany przez znanego grafika włocławskiego Janusza Nowierskiego – stałego współpracownika Instytutu Genalogii – jest publikacją niszową i efemerydalną, dlatego też – z uwagi na charakter i region – rzadką. Tym bardziej cenną, że jest on jednocześnie interesującym przewodnikiem po opisywanym terenie. Jest też kolejnym albumem z serii regionaliów.

Redaktorem wydania jest Karolina Kępska.

Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki przybliża zainteresowanym dziejami Grójecczyzny i region sąsiedni, równie interesujący kulturowo. Cieszy to, że przybywa Czytelnikom kolejnych opracowań. Słowa uznania należą się także Autorowi, który z wielkim wysiłkiem – także finansowym – realizuje jakże pozytywne przedsięwzięcia publicystyczne.

Album ten jest drugą wydaną w tym roku publikacją Autora i – jak on sam zapewnia – nie ostatnią, bowiem w przygotowaniu czeka na wydanie – kolejna.

6 thoughts on “Kościoły i kaplice dekanatu drzewickiego w Diecezji Radomskiej

  1. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

  2. Wow, wonderful weblog layout! How lengthy have you ever been blogging for?
    you make blogging look easy. The whole look of your website is fantastic,
    as smartly as the content! You can see similar here najlepszy sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *