Belsk Duży

Belsk Duży to wieś gminna w powiecie grójeckim województwa mazowieckiego, słynąca z sadów, odległych dziejów, historycznych postaci i miejsca pochówku płk Jana Leona Hipolita Kozietulskiego – najbardziej chyba znanego polskiego szwoleżera.

         W dniu 5 marca 2018 roku o godz. 15.oo gościem Stowarzyszenia Seniora RELAX w Belsku, był Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki – pochodzącym z Grójca publicystą, dziennikarzem, historykiem i genealogiem, autorem licznych publikacji odnoszących się do dziejów Mazowsza Południowego.

Trwające ponad dwie godziny spotkanie – które otwarzyła Joanna Sadowska – zgromadziło też wielu zainteresowanych historią regionu, wśród których były: Marianna Kornaszewska – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej i Emilia Tomasiak z Wydziału Promocji i Organizacji Pozarządowych Urzedu Gminy w Belsku Dużym. Zebrani z ciekawością wysłuchali interesującego wykładu Autora, w którego treści odniósł się on do swojego dorobku i warsztatu literackiego. Zaprezentował też swoje liczne książki, z których omówił fragmenty odnoszące się do Belska i Małej Wsi, związanej z dziejami kilku polskich rodów arystokratycznych (Lubomirscy, Rzewuscy, Zamoyscy i inni).

W odniesieniu do Małej Wsi zaprezentował wydaną w listopadzie 2017 roku swoją książkę pt. „Mała Wieś i jej dzieje”, która to wzbudziła wielkie zainteresowanie. Tym bardziej, że jej treść wzmiankuje wiele osób, a których potomkowie byli uczestnikami spotkania.

Padały więc pytania, rozgorzała dyskusja i okazało się, że członkowie Stowarzyszenia dysponują dość szeroką wiedzą rodzinną i związaną z regionem.

Należy więc przypuszczać, że spotkanie to uaktywniło zainteresowanie historia regionu i genealogią rodzinną, a co zapewne przełoży się na kolejne spotkania i konsultacje tematyczne.

Spotkanie to upłynęło w wielce sympatycznej atmosferze. Było wartkie, interesujące i…zapewne za krótkie, być może więc Zarząd Stowarzyszenia zorganizuje cykl wykładów z elementami szkolenia w zakresie genealogii, co wstępnie zaproponowano.

Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki jest znanym badaczem przeszłości i kronikarzem regionu. Publikuje w prasie lokalnej cykliczne artykuły związane tematycznie z regionem i rejestruje ważniejsze wydarzenia regionalne w swoich filmach publikowanych na www. gazetaokolica.pl, YouTube.com (TVOKOLICA) i na facebookowym profilu gazety.

Karolina Kępska