Szlachta gniazdowa w Grójeckiem

Szlachta gniazdowa w Grójeckiem

Nowa książka o regionie.

Bestseller  już ponad regionalny!

            Na rynku księgarskim ukaza się kolejna książka Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego pt: „Szlachta gniazdowa w Grójeckiem”.  Jest to pierwszy z kilku planowanych tomów,http://www.aabreitling.com odnoszących się do dziejów rodzin szlacheckich  regionu. To wielce ambitne, źródłowe i pionierskie dzieło, wypełnia w poważnym zakresie lukę w literaturze przedmiotu i stanowi obszerne źródło wiedzy dla wielu zainteresowanych genealogią i nie tylko.

            Autor podjął się niezwykle trudnego zadania, planując opisanie ponad 300 lokalnych rodzin, wywodzących się z Grójeckiego i tworzących swoje nazwiska od posiadanych przez nich dóbr, m.in.: Błędowskich, Chynowskich, Drwalewskich, Falęckich,Głuchowskich, Jastrzębskich, Kozietulskich, Lipskich, Łoskich, Machnackich, Nowomiejskich, Ogrodzieńskich, Pniewskich, Rożeckich,  Świdzińskich, Turowskich. Uwielińskich, Wilczogórskich, Zamoyskich, Żyrowskich i innych.

            Tom pierwszy zawiera biogramy 25 rodzin gniazdowych, odnoszących się m.in. do etymologii nazwiska, lokacji i wzmiankowania gniazda, posiadanych dóbr, pełnionych urzędów, osiągnięć, koligacji, najwybitniejszych przedstawicieli, znaczenia w regionie i państwie, oraz potomstwa.

            Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały kilka lat. Tyle samo pochłonie realizacja kolejnych tomów. Tę można by skrócić, gdyby powołane do tego z mocy prawa  instytucje, zechciały w przedsięwzięciu partycypować.  Mimo tego cieszyć się należy, że Grójeckie doczekało się nareszcie rzetelnej, historycznej i wszechstronnej prezentacji rodzin, wznoszących podwaliny regionu.

            „Szlachta gniazdowa w Grójeckiem” jest dziełem dojrzałym i przemyślanym. Bez wątpienia też bestsellerem wychodzącym poza region i kraj, bowiem przedstawiciele prezentowanych w książce rodów, mieszkają na wszystkich kontynentach.

            Książkę – wydaną we współpracy z Księgarnią Krzysztofa Lichosika w Grójcu – można tam też zakupić. Jest ona publikacją niezwykle staranną, sporządzoną na dobrym papierze i w twardej oprawie, w wyjątkowym formacie, perfekcyjnej, barwnej szacie graficznej i druku offsetowym, opracowanej przez znanego włocławskiego artystę plastyka Janusza Nowier – Nowierskiego, od lat współpracującego z Autorem i Instytutem Genealogii, będącym też wydawcą. Redakcją wydania kierowała Dorota Horodyska.

            To pierwsza tego typu publikacja zwarta, odnosząca się wszechstronnie do zagadnienia, czym  w poważnym stopniu go wyczerpuje. Jest też kolejną – już 12 –  książką o regionie tego Autora. I choć od kilku już lat pracuje też i tworzy on dla regionu w którym zamieszkał, to zapowiedź publikacji kolejnych tomów „Szlachty gniazdowej w Grójeckiem”, dowodzi  jego nie słabnących związków z rodzinnym regionem. Jest też gwarancją dalszej współpracy z tymi, którym Grójeckie jest bliskie.

            Nowa książka Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego, jest piękną i ponadczasową wizytówką Grójca, regionu i kolejnym bestsellerem, przenikającym do znacznie liczniejszego kręgu odbiorców.

            Autor i jego dzieła, są  bez wątpienia jednymi z największych promotorów regionu, rozpoznawalnymi daleko poza jego granicami.

            Karolina Kępska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *