Mała Wieś i jej dzieje

Mała Wieś i jej dzieje

Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Andrzeja Zygmunta Roli-Stężyckiego pt.: „Mała Wieś i jej dzieje”. To kolejna – druga w tym roku – po opublikowanej w czerwcu mini monografii pt.: „Gostomia i jej dziedzice” publikacja tego Autora, dotycząca dziejów znanej w regionie miejscowości, położonej w gminie Belsk Duży.

         I tym razem – zachowując konwencję historycznej gawędy – zaprezentował on Czytelnikom historię Małej Wsi od wczesnego średniowiecza, do czasów współczesnych, ale nie tylko. Mała Wieś bowiem od wieków związana jest ze znanymi w dziejach Polski rodami: Zbierzchowskich, Walickich, Rzewuskich, Zamoyskich, Lubomirskich i Morawskich, oraz rodzin z nimi skoligaconych. 

         Niezwykle interesujący tekst zawiera opisy związanych z Małą Wsią znakomitych rodów i wielu znanych w dziejach Polski nietuzinkowych postaci, mających wpływ nie tylko na dzieje regionu, ale i politykę państwa.

         Ta wielce interesująca podróż przez stulecia, przybliża Czytelnikom realia czasów minionych i tych już współczesnych, ale jakże symbiotycznych z otaczającą je naturą i – co ważne – z do dziś żyjącymi tu rodzinami. Te przez lata wiążąc swoją egzystencję z małomiejskimi dobrami, na zawsze też tu pozostały. Związki te nadal są niezwykle silne, wielu bowiem odnajdzie w treści informacje o swoich przodkach,

         Znakomite fotografie ilustrujące tekst, niezwykle sugestywnie wzbogacają treść książki, która też bez wątpienia jest kolejnym bestsellerem regionalnym, a który też wydano dzięki inwencji Wiesławy i Leszka Barańskich, obecnych właścicieli małowiejskiej rezydencji.

Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki jest niewątpliwie bardem regionu, niestrudzenie przemierzającym jego historyczne szlaki. Jest pasjonatem dziejów regionu, miłośnikiem i znawcą spraw lokalnych, a którego spuścizna literacka na zawsze pozostanie podstawową bazą tematyczną. Każdy ktokolwiek w przyszłości badać będzie region, musi zapoznać się z jego pracami.

One thought on “Mała Wieś i jej dzieje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *