Sady – Kolonia

Sady - Kolonia

W sierpniu 2021 roku na rynek księgarski weszła nowa monografia mini regionu zawartego na obszarze powiatu przysuskiego, pt. Sady – Kolonia. Dzieje parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Opowieść sentymentalna, przygotowana na uroczystość 100 – lecia tej parafii.

Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki, omawiając dzieje poszczególnych miejscowości, spraw i ludzi, umiejętnie wiąże je z losami ludzi i regionów sąsiednich. Przysuskie łączy z Grójeckiem bardzo dużo. Ich prezentacja pozwala na nieco szarsze spojrzenie na rozwój i wzajemne zależności tych regionów. Dowodem tego jest książka Rubieże Przysuchy opublikowana w roku 2020.

            Sady – Kolonia. Dzieje parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Opowieść sentymentalna, to opowieść o ludziach i miejscowościach zawartych w niewielkiej, wiejskiej parafii, powołanej w 1921 roku. Wydzielono ja z obszaru trzech parafii: Nieznamierowice, Klwów i Potworów, posadowionych  w okresie historycznych na terenie trzech powiatów, trzech województw i trzech diecezji.

            Cały zaś ten obszar ulokowany jest na tzw. Zapiliczu, regionie zamkniętym  między Radomką, Pilicą i Wisłą, przynależnym historycznie do Mazowsza, ale pogranicznym w odniesieniu do Wielkopolski. Małopolski i właśnie Mazowsza.

Był to region  położony na rubieżach ww. regionów, sporny i ścierający wpływy trzech też kultur.

Omówienie owych zależności, dotarcie do źródeł i zebranie ich w interesującym zestawieniu, jest efektem poważnej i wielokierunkowej pracy, w wyniku której to, społeczność parafii – znając już swoją przeszłość – staje się bardziej zwarta i świadomą swojego pochodzenia. Autor  zawarł w swojej książce także dzieje wszystkich – przynależnych do parafii – miejscowości. Ukazał także ludność miejscową w aspekcie osadniczym, na tle wielkiej własności ziemskiej.

I choć jest już dostępna, to jej główną promocję zaplanowano na dzień 25 września br. w którym to celebrowana będzie 1000 – letnia rocznica tej parafii.

One thought on “Sady – Kolonia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *