Stężyccy herbu Rola

Stężyccy herbu Rola

Dzieło życia…

Twórczość publicystyczna Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego, jest bez wątpienia znaną i uznaną, mającą wielkie znaczenie w zakresie popularyzacji dziejów Mazowsza Południowego, zwłaszcza w odniesieniu do obszaru powiatów grójeckiego i przysuskiego.

            Opublikowane już jego 33 książki i ponad 400 obszernych artykułów tematycznych w prasie lokalnej i nie tylko, sadowi Autora  w rzędzie zasłużonych regionalistów. Tym bardziej, że nadal pracuje nad kilkoma kolejnymi tytułami, kontynuując cykl gminnych słowników biograficznych i historyczno – geograficznych.

W roku bieżącym opublikowano już dwie jego książki: słownik biograficzny Duchy Nieznamierowic i historyczno – geograficzny Odrzywół i okolice. Na wydanie oczekują: Duchy Odrzywołu i Ród Łabędziów w Przysuskiem, który to stanowi monografię kilkunastu wsi w powiecie przysuskim, założonych przez przedstawicieli  rodu Łabędziów, oraz tom II Szlachty gniazdowej w Grójeckiem.

Jednak kuriozalną niespodziankę zaprezentował Autor swoim największym dziełem pt. Stężyccy herbu Rola. Dzieje rodziny w zarysie. Linia grójecka i sobienio-jeziorska, wydanym na początku sierpnia 2022 roku, w pięknej szacie graficznej, zamykającym na 312 stronach, 40 – letnie prace badawcze w tym zakresie, przedstawiając w nim  dzieje swojej rodziny, zawartej w okresie 600 lat!

Wielce żmudne badania podjął w roku 1982, których początkowe wyniki zamknął w wydanym w roku 1999 obszernym szkicu biograficznym, który zaproponował w obiegu wewnętrznym w czasie zorganizowanego przez siebie zjazdu rodzinnego, w Stężycy n/Wisłą.

Prace te kontynuował równolegle z innymi, przez kolejne 20 lat, w czasie których to, znacznie pogłębił i poszerzył zakres wiedzy o rodzinie, zamykając badania podstawowe ww. publikacją.

Jest ona – bez wątpienia – dziełem jego życia, a które to – niezależnie od satysfakcji  z wykonanej pracy – jest wielkim prezentem dla przedstawicieli rodziny i kolejnym wkładem w dzieje rodzin polskich. Także w  dzieje Grójca.

Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki jest jednym  z najbardziej  twórczych regionalistów, nie stroniącym też od publikacji, odnoszących się do wielu innych regionów, a co wielokrotnie prezentował w tamtejszych mediach, nie stroniąc też od spotkań i wykładów tematycznych.

Przeważającą jednak część swojej twórczości poświęcił Grójcowi i Przysusze, regionom z którymi związał się  miejscem zamieszkania. Obecnie publikuje też materiały, odnoszące się do dawnego obszaru powiatu grójeckiego, administrowanego obecnie przez powiat piaseczyński.

Bogata twórczość Autora i jej szeroki zakres tematyczny, stanowią niezwykle interesującą lekturę, stale też rozbudowywaną.

Prezentacja jego najnowszego dzieła, jest nie tylko zaskoczeniem, ale i dowodem na niezwykłe zainteresowanie ojczystą przeszłością, społeczną postawę i wielki osobisty patriotyzm.


Karolina Tomaszewska

One thought on “Stężyccy herbu Rola

  1. Wow, incredible weblog layout! How long have you ever
    been blogging for? you make running a blog glance easy. The full glance of your
    web site is wonderful, let alone the content material!
    You can see similar here sklep internetowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *