Duchy Nieznamierowic

Duchy Nieznamierowic

Jest kolejny bestseller!

Niebawem wejdzie na lokalny rynek księgarski kolejna książka o regionie pt. Duchy Nieznamierowic. Mały słownik biograficzny – autorstwa Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego.

         Nieznamierowice to szczęśliwa miejscowość. Historia – choć nie zawsze przychylna – mimo wszystko powoli ujawnia zapomniane już fakty i ludzi, których wpływ na dzieje Nieznamierowic był znaczny.

         Urokliwe położenie tej wsi – niegdyś miasta – nad Drzewiczką, zalesienie terenu oraz jego konfiguracja, małe zanieczyszczenie  atmosfery, a przede wszystkim lokalizacja w Polsce Centralnej, czyni ją wyjątkową, nadając jej tym samym – co jest bezsprzeczne – cechy kurortu.

         Historia towarzyszy nam stale i choć nie wszyscy i nie zawsze są tego świadomi, to przecież sami „startując w tej sztafecie pokoleń”, wzbogacają ją swoją działalnością. Pozostawiane przez nich  jej dowody, tworzą niezwykłe kompendium informacji, które to – niestety też  w wielu przypadkach – ulotne, zachować należy.

Przez Nieznamierowice przetoczyły się wieki, zmieniali się ludzie, poglądy i otaczająca je natura. Jednak mimo tego, miejscowość ta przyciągając wielu, wyrosła jakby ponad te okoliczne. I nie chodzi tu o jakiś szczególny ranking dokonań, ale o ilość faktów, dzięki którym to Nieznamierowice są szczególnie interesujące.

Owe wydarzenia i ludzie którzy je tworzyli spowodowały, że ta niewielka przecież wieś doczekała się kilku interesujących publikacji, ujawniających jej dzieje na bazie ludzi z nią związanych.

To swego rodzaju ewenement, bowiem wiele bardziej znanych i większych miejscowości, nie ma takiego posadowienia w literaturze regionalnej.

Badaczem i propagatorem tego regionu jest autor wielu publikacji z zakresu dziejów Południowego Mazowsza – Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki. On to,  zafascynowany tym  dotąd mało znanym obszarem, podjął się przekazania – w formie popularnej – wszystkich tym zainteresowanym, dziejów poszczególnych gmin powiatu przysuskiego.

W okresie minionych dziesięciu lat opublikował on m.in. słynną trylogię odrzywolską: Różanna. Wieś w gminie Odrzywół – 2013, Łęgonice Małe. Wenecja Zapilcza – 2015 i Odrzywół. Gród Dobrogosta – 2018, oraz; Kościoły i kaplice dekanatu drzewickiego w Diecezji Radomskiej – 2012, Rubieże Przysuchy – 2020, Sady-Kolonia. Dzieje parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa – 2021, Rusinów i okolice. Mały słownik historyczno – geograficzny i etymologiczny – 2021 i Odrzywół i okolice. Mały słownik historyczno – geograficzny i etymologiczny – 2021.

Nieznamierowice mają w pracy twórczej Autora szczególne miejsce, bowiem w roku bieżącym zamknął on…kolejną publikację odnoszącą się do tej miejscowości, którą otworzyły Nieznamierowice. Niegdyś Miasto – 2020.

W kwietniu br. wchodzi na rynek księgarski kolejny bestseller regionalny tego Autora pt. Duchy Nieznamierowic. Mały słownik biograficzny – zawierający w treści biogramy 230 osób związanych z Nieznamierowicami od początku ich dziejów.

Dotyczy on osób już nieżyjących, a mających nie tylko związek z tą miejscowością, ale też i tych, które wielki wpływ na jej dzieje miały.

Oczywiście nie brakuje w Nieznamierowicach ludzi żyjących tam współcześnie, a przecież dla tej miejscowości zasłużonych. Tych jednak – ze zrozumiałych powodów – nie zawiera ww. słownik. O nich zapewne napiszą inni…

Duchy Nieznamierowic. Mały słownik biograficzny, to bez wątpienia publikacja nadzwyczajna, bowiem jest pierwszą i jedyną tego rodzaju w regionie i tym bardziej cenną. Tym bardziej, że jej bohaterowie, ich dzieje i działalność,  w wielu przypadkach wykracza też poza Nieznamierowice, lokując się w tej „wielkiej historii”.

Oczywiście publikacja ta – zdaniem Autora – zawiera zapewne wiele niedomówień czy pominięć, przecież to praca rozwojowa, ale…mimo wszystko stanowi ona znakomite kompendium wiedzy  o większości ludzi związanych z Nieznamierowicami.

To naprawdę epokowe dzieło byłoby bardziej interesujące, gdyby zostało opublikowane w barwnej szacie graficznej. Niestety z uwagi na wysokie koszty druku, wydawca zdecydował się na jego czarno – białe opracowanie.

Niezależnie od tego, jest ono swoistym „białym krukiem” i – mamy nadzieję – przyjęte zostanie przez Czytelników z zainteresowaniem.

Dystrybucję książki prowadzi:

Niepubliczna Szkoła Podstawowa

im. św. Andrzeja Apostoła

Nieznamierowice 3, 26 – 411 Rusinów

Daniel Danilczuk, tel. 783 322 893

E-mail:  darek@danilcuk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *