Duchy Nieznamierowic

Duchy Nieznamierowic

Jest kolejny bestseller!

Niebawem wejdzie na lokalny rynek księgarski kolejna książka o regionie pt. Duchy Nieznamierowic. Mały słownik biograficzny – autorstwa Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego.

         Nieznamierowice to szczęśliwa miejscowość. Historia – choć nie zawsze przychylna – mimo wszystko powoli ujawnia zapomniane już fakty i ludzi, których wpływ na dzieje Nieznamierowic był znaczny.

         Urokliwe położenie tej wsi – niegdyś miasta – nad Drzewiczką, zalesienie terenu oraz jego konfiguracja, małe zanieczyszczenie  atmosfery, a przede wszystkim lokalizacja w Polsce Centralnej, czyni ją wyjątkową, nadając jej tym samym – co jest bezsprzeczne – cechy kurortu.

         Historia towarzyszy nam stale i choć nie wszyscy i nie zawsze są tego świadomi, to przecież sami „startując w tej sztafecie pokoleń”, wzbogacają ją swoją działalnością. Pozostawiane przez nich  jej dowody, tworzą niezwykłe kompendium informacji, które to – niestety też  w wielu przypadkach – ulotne, zachować należy.

Przez Nieznamierowice przetoczyły się wieki, zmieniali się ludzie, poglądy i otaczająca je natura. Jednak mimo tego, miejscowość ta przyciągając wielu, wyrosła jakby ponad te okoliczne. I nie chodzi tu o jakiś szczególny ranking dokonań, ale o ilość faktów, dzięki którym to Nieznamierowice są szczególnie interesujące.

Owe wydarzenia i ludzie którzy je tworzyli spowodowały, że ta niewielka przecież wieś doczekała się kilku interesujących publikacji, ujawniających jej dzieje na bazie ludzi z nią związanych.

To swego rodzaju ewenement, bowiem wiele bardziej znanych i większych miejscowości, nie ma takiego posadowienia w literaturze regionalnej.

Badaczem i propagatorem tego regionu jest autor wielu publikacji z zakresu dziejów Południowego Mazowsza – Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki. On to,  zafascynowany tym  dotąd mało znanym obszarem, podjął się przekazania – w formie popularnej – wszystkich tym zainteresowanym, dziejów poszczególnych gmin powiatu przysuskiego.

W okresie minionych dziesięciu lat opublikował on m.in. słynną trylogię odrzywolską: Różanna. Wieś w gminie Odrzywół – 2013, Łęgonice Małe. Wenecja Zapilcza – 2015 i Odrzywół. Gród Dobrogosta – 2018, oraz; Kościoły i kaplice dekanatu drzewickiego w Diecezji Radomskiej – 2012, Rubieże Przysuchy – 2020, Sady-Kolonia. Dzieje parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa – 2021, Rusinów i okolice. Mały słownik historyczno – geograficzny i etymologiczny – 2021 i Odrzywół i okolice. Mały słownik historyczno – geograficzny i etymologiczny – 2021.

Nieznamierowice mają w pracy twórczej Autora szczególne miejsce, bowiem w roku bieżącym zamknął on…kolejną publikację odnoszącą się do tej miejscowości, którą otworzyły Nieznamierowice. Niegdyś Miasto – 2020.

W kwietniu br. wchodzi na rynek księgarski kolejny bestseller regionalny tego Autora pt. Duchy Nieznamierowic. Mały słownik biograficzny – zawierający w treści biogramy 230 osób związanych z Nieznamierowicami od początku ich dziejów.

Dotyczy on osób już nieżyjących, a mających nie tylko związek z tą miejscowością, ale też i tych, które wielki wpływ na jej dzieje miały.

Oczywiście nie brakuje w Nieznamierowicach ludzi żyjących tam współcześnie, a przecież dla tej miejscowości zasłużonych. Tych jednak – ze zrozumiałych powodów – nie zawiera ww. słownik. O nich zapewne napiszą inni…

Duchy Nieznamierowic. Mały słownik biograficzny, to bez wątpienia publikacja nadzwyczajna, bowiem jest pierwszą i jedyną tego rodzaju w regionie i tym bardziej cenną. Tym bardziej, że jej bohaterowie, ich dzieje i działalność,  w wielu przypadkach wykracza też poza Nieznamierowice, lokując się w tej „wielkiej historii”.

Oczywiście publikacja ta – zdaniem Autora – zawiera zapewne wiele niedomówień czy pominięć, przecież to praca rozwojowa, ale…mimo wszystko stanowi ona znakomite kompendium wiedzy  o większości ludzi związanych z Nieznamierowicami.

To naprawdę epokowe dzieło byłoby bardziej interesujące, gdyby zostało opublikowane w barwnej szacie graficznej. Niestety z uwagi na wysokie koszty druku, wydawca zdecydował się na jego czarno – białe opracowanie.

Niezależnie od tego, jest ono swoistym „białym krukiem” i – mamy nadzieję – przyjęte zostanie przez Czytelników z zainteresowaniem.

Dystrybucję książki prowadzi:

Niepubliczna Szkoła Podstawowa

im. św. Andrzeja Apostoła

Nieznamierowice 3, 26 – 411 Rusinów

Daniel Danilczuk, tel. 783 322 893

E-mail:  darek@danilcuk.pl

9 thoughts on “Duchy Nieznamierowic

 1. Wow, superb weblog structure! How long have you been blogging for?
  you make blogging glance easy. The entire glance of your website is
  excellent, as neatly as the content material!

  You can see similar here sklep online

 2. I really love your blog.. Very nice colors & theme. Did
  you create this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to
  create my very own site and would like to know where you got this from
  or what the theme is called. Thank you! I saw similar here:
  Sklep

 3. Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m
  trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good success. If you know of any please share.
  Thank you! You can read similar text here:
  Sklep internetowy

 4. Hi there! Do you know if they make any plugins to help
  with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good results. If you
  know of any please share. Thank you! You can read similar text here:
  Najlepszy sklep

 5. Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get
  my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good results. If you know of any please share. Appreciate it!
  You can read similar article here: Sklep internetowy

 6. Hello! Do you know if they make any plugins to assist
  with SEO? I’m trying to get my site to rank for some
  targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Thanks! I saw similar text here:
  Backlink Portfolio

 7. Wow, fantastic weblog structure! How lengthy have you ever
  been running a blog for? you made blogging glance easy.
  The whole look of your website is excellent, as smartly as the content material!
  You can see similar here sklep internetowy

 8. Wow, amazing weblog structure! How long have you ever been blogging for?
  you make blogging glance easy. The total look of your website is magnificent, let alone the content!
  You can see similar here najlepszy sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *