Wieczór autorski

W dniu 26 października 2012 roku o godz. 18.oo w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Odrzywole, Wójt Gminy i Gminna Biblioteka Publiczna, zorganizowali spotkanie  z Andrzejem Zygmuntem Rolą – Stężyckim, prezesem Instytutu Genealogii, historykiem i publicystą.

         Tematem spotkania było wydanie kolejnej książki Autora, pt: „Kościoły i kaplice dekanatu drzewickiego w Diecezj i Radomskiej”, ale jego pierwszej publikacji zwartej, odnoszącej się do regionu, którego od dwóch lat jest mieszkańcem.

         Przybyli licznie na spotkanie mieszkańcy Gminy wśród których byli Goście spoza Gminy, m.in. ks. Adam Płuciennik – dziekan i proboszcz drzewicki – z satysfakcją wysłuchali relacji Autora z pracy nad książką, obejrzeli multimedialną prezentację, zapoznali się z działalnością prowadzonego przez niego Instytutu Genealogii, planami wydawniczymi, jak i z jego wielce interesującą biografią.

         Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki – mimo krótkiego stażu mieszkańca Gminy – cieszy się w niej poważnym już autorytetem.

         Wieczór autorski – którego był bohaterem – przybliżył zebranym jego dość wszechstronną i różnorodną działalność kulturalną, interesującą osobowość i wielką atencję do regionu w którym osiadł.

         Zauroczony nieskażonym jeszcze jego krajobrazem, historią, ludźmi i zabytkami, podjął prace nad monografią wsi Różanna, której jest mieszkańcem. Publikację tę planuje wydać jeszcze w roku bieżącym.

         Spotkanie to uświetnił popis recytatorski Katarzyny Stępień, deklamującej fragmenty „Tryptyku papieskiego” i mini recital wokalno – instrumentalny Krzysztofa Wołukanisa – artysty muzyka z Grójca, który zaprezentował zebranym kilka utworów z repertuaru zespołu „DŻEM”.

         Było to wielce interesujące i niezwykle wartkie spotkanie, które kończąc się po 2 godzinach, pozostawiło pewien niedosyt. I dobrze, bowiem na prezentację kolejnej – obiecanej publikacji – przebędzie zapewne więcej sympatyków Autora i jego regionalnej twórczości.