Wigilijny prezent

W dniu 21.12.2019 roku o godz. 19.oo w Sali Konferencyjnej Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, zgromadziło się wielu mieszkańców miasta i regionu.

Tego dnia ta znana w Polsce – i nie tylko – placówka kulturalna, zamykała muzealny i artystyczny rok pod hasłem „Gwiazdo świeć, kolędo leć!”, w ramach XXII Wieczoru z Kulturą.

Był to niezwykły wieczór, zamknięty w koncercie kolęd i pastorałek w aranżacji znakomitego kompozytora Włodzimierza Korcza, które wykonywali znani i lubiani artyści: Alicja Majewska, Olga Bończak i Łukasz Zagrobelny.

Wiele ze znanych utworów autorstwa m.in. Ernesta Brylla. Wojciecha Młynarskiego i Jana Twardowskiego, zaśpiewano w nowej aranżacji i wielce brawurowo, porywając emocjonalnie zaangażowanych widzów.

Koncert zamknęła dyr. Muzeum Iwona Stefaniak, dziękując artystom i gościom za wspólnie spędzony wieczór.

Zaprosiła przy tym na scenę znanego grójeckiego regionalistę Andrzeja Zygmunta Rolę – Stężyckiego, któremu złożyła specjalne podziękowanie za prezent złożony na rzecz Muzeum, na który to złożyła się teka wystawy fotograficznej pt. „Świątynie. Kościoły i kaplice w Grójeckiem”, zamykająca się w kilkudziesięciu oprawionych obrazach z cyklu „Budownictwo sakralne ”.

To już kolejny dar tego regionalisty na rzecz społeczności regionu. Jedną ze swoich wystaw fotograficznych pt. „ Rezydencje. Ziemiańskie siedziby w Grójeckiem”, przekazał we wrześniu 2019 roku na rzecz miasta Grójca, w związku z 600 – letnią rocznicą jego praw miejskich

Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki jest znanym nie tylko w regionie filantropem, działającym w zakresie ratowania zabytków kultury i promocji regionu.