Rozmowy z kadetami

Zespół Szkół Ponadpodstawowych i Mistrzostwa Sportowego w Lipinach w gminie Odrzywół w powiecie przysuskiem, jest jedną z nielicznych szkół w Polsce o wieloletniej tradycji i szerokim profilu nauczania, cieszącą się zasłużoną, dobą opinią.

          W Zespole tym istnieje także Liceum Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej, przygotowujące przyszłych studentów szkół wojskowych i innych instytucji w zakresie programowych.

W dniu 28.11.2019 roku na zaproszenie polonistki Zespołu – pani Doroty Niezabitowskiej – gościł tam Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki, regionalista, autor wielu książek z dziejów regionu.

„Być pisarzem” – pod takim hasłem przebiegało spotkanie. Gość szybko nawiązał z kadetami bliski kontakt, bowiem jako były żołnierz zawodowy, doskonale znał wszelkie niuanse związane z mundurem, służbą i odpowiedzialnością.

Było więc o czym mówić, a i pytań było wiele. Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki dowiódł, że człowiek w mundurze ma – jak wielu – przeróżne zainteresowania, które należy rozwijać przy każdej nadarzającej się sposobności, a czego dowodem był zaprezentowany przez niego dorobek literacki.

Traktując obowiązki poważnie, służy się Ojczyźnie, zaś obszarem zainteresowań, służbę tę wzbogaca.

Każdy żołnierz nosi w plecaku – podobno – buławę marszałka. Każdy też – nosząc pióro – może zostać pisarzem. I jednym i drugim przyświeca odpowiedzialność za słowo.

Godzina lekcyjna jest zbyt krótka, aby omówić zagadnienia interesujące młodych ludzi w mundurach, dlatego też kończąc spotkanie, Gospodarze zaprosili Gościa na kolejne.