Budownictwo rezydencjonalne w Grójeckiem

W dniu 7 lutego 2020 o godz. 18.oo w Sali  „GALERIA”  Grójeckiego Ośrodka Kultury miał miejsce, zorganizowany we współpracy z Wydziałem Edukacji Promocji i Spraw Społecznych Urzędu Gminy i Miasta w Grójcu, wernisaż wystawy fotograficznej „Budownictwo rezydencjonalne w Grójeckiem”  – autorstwa Andrzeja Zygmunta Roli-Stężyckiego – wywodzącego się z Grójca  dziennikarza, historyka, genealoga  i publicysty o ugruntowanym dorobku, regionalisty specjalizującego się w dziejach Mazowsza Południowego.

Autor prezentując fotografowane obiekty, omówił zakres tego ponad dwuletniego przedsięwzięcia, odniósł się do specyfiki zawodu i związanej z tym odpowiedzialności, trudności związanych z dostępem do obiektów i brakiem rozumienia jego celu.

W foyer Galerii Gości wernisażu mogli zakupić kilka książek Pana Andrzeja, które udostępnił Krzysztof Lichosik – grójecki księgarz.

Wystawę objęła mecenatem znana w regionie firma deweloperska TANGA, a wielce sympatyczną niespodziankę sprawiło kilku obecnych właścicieli prezentowanych na fotografiach dworów i pałaców, m.in.: Małej Wsi w gm. Belsk Duży, Lesznowoli w gm. Grójec, Boglewic w gm. Jasieniec, oraz Krobowa i Zalesia w gm. Grójec, którzy zapoznali zgromadzonych z historią zakupu posiadanych przez nich obiektów, jak i przeprowadzoną ich rewitalizacją, oraz celami, dla których podjęli te przedsięwzięcia.

Wernisaż, piękne fotografie, oraz spotkanie z Autorem i tymi, którzy przywrócili społeczeństwu perły regionalnej architektury, był wielkim wydarzeniem artystycznym, które długo komentowano w kuluarach.

Przypomnieć należy, że Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki, przekazał tę wystawę we wrześniu 2019 roku, jako prezent dla miasta Grójca w związku z 600 – letnią rocznica uzyskania przez miasto praw miejskich.

Podobną – z tego cyklu – pt. „Budownictwo sakralne w Grójeckiem” przekazał On w grudniu minionego roku na rzecz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.  

Obie te darowizny są niezwykle pięknym gestem, świadczącym o wielce społecznej postawie Autora.