„Majtki babuni i inne facecje”

W dniu 5.03.2020 o godz. 18.oo w Sali Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im Władysława Skarbimira Laskowskiego, na swoim kolejnym spotkaniu autorskim, Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki, zaprezentował licznie przybyłym Czytelnikom i sympatykom regionu swoją interesującą propozycję regionalistyczną.

Jego ostatnio opublikowana książka pt. „Majtki babuni i inne facecje”, jest bez wątpienia publikacją odnoszącą się do dziejów Grójca i regionu, ale…przedstawioną w sposób znacznie odbiegający od tego typu prezentacji.

Książka ta jest bowiem wielce dowcipnym zbiorem autobiograficznych opowiadań, traktujących o sprawach i dziejach regionu, w sposób interesujący i nie banalny.

Historia jest w niej bowiem potraktowana prawdziwie,ale oparta na kanwie autentycznych przeżyć, które w wielce dowcipny i intrygujący sposób, ukazują ją jakże ciekawą, aczkolwiek chwilami dość frywolną. No, ale przecież historią są nie tylko wielkie batalie, kuriozalne wydarzenia, katastrofy, itp. To także życie codzienne, nie zawsze barwne, ale przecież prawdziwe, trudne, ale też i radosne, a odnoszące się do otaczających nas ludzi, przyjaciół, sąsiadów, którzy przez to, że zostali zauważeni, nadal wśród nas żyją.

„Majtki babuni …” to kolejny tom regionalnych opowiadań – po wydanym w roku 2002 „Bąblu w kałamarzu”, utrzymany w podobnej konwencji i narracji, dzięki którym to, jest znakomitą lekturą dla wszystkich i w każdym wieku, a którzy to istniejąc w treści, bliższymi się stali.

Ponad dwugodzinne, pełne humoru i dowcipów spotkanie, oraz długie w kuluarach rozmowy, potwierdziły potrzebę tworzenia publikacji regionalnych, czego dowiodła prowadząc spotkanie dyrektor biblioteki – pani Kinga Majewska i składający Autorowi gratulacje zastępca burmistrza Gminy i Miasta Grójec – pan Jarosław Rupiewicz.