Kolejny sukces literacki

Niezwykła passa literacka Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego, trwa nadal. Jego wieloletnie prace dotyczące dziejów Mazowsza Południowego, popularyzujące ten region, zyskały uznanie, nie tylko na obszarze, którym je poświęcił.

Po zakończeniu prac nad tzw. Odrzywolską trylogią w skład której wchodziły: Różanna. Wieś w gminie Odrzywół – 2013, Łęgonice Małe. Wenecja Zapilcza – 2015 i Odrzywół. Gród Dobrogosta – 2018, ta ostatnia uzyskała tytuł Książki Roku 2018 w Związku Literatów na Mazowszu, a Autora nagrodzono statuetką Złote Pióro.

Sukces ten powtórzył Autor już po dwóch latach, uzyskując  kolejną statuetkę Złotego Pióra, jako nagrodę za książkę pt. Nieznamierowice. Niegdyś miasto. Opowieść subiektywna, którą jury Związku Literatów na Mazowszu uznało Książką Roku 2020!

Zamknięcie konkursu i wręczenie nagrody nastąpiło w dniu 15.06.2020 o godz. 18.oo w Sali Biblioteki Powiatowej w Ciechanowie, a                    uroczystość zakończył koncert znakomitych bardów muzycznych, śpiewających poezję, bowiem organizowano ją w ramach XXI Światowego Dnia Poezji UNESCO.

Wystąpili: Sławomir Zygmunt (śpiew, gitara, harmonijka ustna) i Krzysztof Domański (gitara akustyczna). Wykonali utwory z płyty „Z wiatrem (Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”, wydanej przez Polskie radio z muzyka i w interpretacji Sławomira Zygmunta.

Równolegle otwarto wystawę plastyczno-poetycką „Fake news”  autorstwa Luizy Kwiatkowskiej i Juliusza Erazma Bolka.

Nagrodzona książka – Nieznamierowice. Niegdyś miasto. Opowieść subiektywna – jest już kolejną z następnego cyklu, bowiem równolegle Autor opublikował zbiór esejów pt. Rubieże Przysuchy, a w sierpniu br, na rynek księgarski trafi nowa monografia Sady – Kolonia. Dzieje parafii p.w. najświętszego Serca Pana Jezusa. Opowieść sentymentalna, przygotowana na uroczystość 100 – lecia tej parafii.

Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki, omawiając dzieje poszczególnych miejscowości, spraw i ludzi, umiejętnie wiąże je z losami ludzi i regionów sąsiednich. Przysuskie łączy z Grójeckiem bardzo dużo. Pozwala to na nieco szarsze spojrzenie na ich rozwój i wzajemne zależności.

W końcu br. ukażą się – być może – następne tytuły: Grójec i sąsiedzi, oraz Rusinów i okolice, będące zbiorami historycznych i wielce interesujących esejów, odnoszących się do ludzi i spraw regionów związanych z bliskimi sobie regionami. Imponującym jest też literacki dorobek Autora, który opublikował już 28 książek, ponad 400 tematycznych artykułów prasowych i 100 monografii rodzinnych.

Pogratulować należy więc Autorowi weny i podziękować za te wspaniałe prezenty, bez których wiedza o wymienionych regionach, byłaby znacznie uboższa.