Spotkanie w Nieznamierowicach

14.06.2021 o godz. 12.oo, dyrekcja i uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Andrzeja Boboli w Nieznamierowicach w gminie Rusinów powiatu przysuskiego, gościli znanego regionalistę Andrzeja Zygmunta Rolę – Stężyckiego, autora niezwykłej monografii tej miejscowości pt. Nieznamierowice. Niegdyś miasto. Opowieść subiektywna.

To pierwsze tak szczegółowe i wszechstronne opracowanie dziejów tej dotąd prawie nieznanej wsi nad Drzewicką, a która przed laty miastem była.

Jej to dzieje przekładają się na współczesne losy mieszkańców Nieznamierowic i regionu, czego dowiodła treść książki, uświadamiając mieszkańcom wkład ich przodków w rozwój i ich tu lokację.

Wypowiedzi Autora interesowały nie tylko uczniów, spotkanie przerodziło się więc w niezwykle ożywioną dyskusję,  zakończoną osobistymi już rozmowami i rozdaniem autografów.

Spotkanie to zorganizowała Fundacja Pogodna Szkoła  – organ prowadzący Szkołę, a poprzedziło ono konkurs recytacji poezji Krzysztofa Baczyńskiego, podjęty przez uczniów szkół podstawowych z Nieznamierowic, Klwowa i Rozwadów.

W jury zasiedli Piotr Kajetan Matczuk  -polonista, ale przede wszystkim zawodowy muzyk, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor najczęściej realizujących się artystycznie w ramach swoich kompozycji piosenki autorskiej, utworów opartych o teksty wielkich polskich poetów romantyzmu oraz klasycznych nowożytnych bardów: Okudżawy, Wysockiego, Kaczmarskiego czy Gintrowskiego, oraz Beata Tomczyk – polonistka ze szkoły w Lwowie i Agnieszka Kucharczyk  – dyrektor szkoły w Rozwadach.

 W finale konkursu – po występach uczestników oraz nagrodzeniu laureatów – miał miejsce koncert Piotra Kajetana Matczuka – polskiego pianisty, aranżera, autora piosenek, lidera zespołu „Piramidy”,  członka ZAiKS i SAWP.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji PZU.

         To kolejne już spotkanie Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego z tą niezwykle sympatyczna i przyjazną społecznością Nieznamierowic.