Koncert w Odrzywole

W dniu 20.10.2013 o godz. 15.oo w Sali Konferencyjnej Urzędy Gminy w Odrzywole miała miejsce kolejna impreza kulturalna, po zorganizowanym w lipcu br.  pikniku pt: „Muzyczna Różanna”,  inaugurującego  cykl mini imprez lokalnych w różnych odsłonach, pod wspólnym hasłem: „Prezentacje Andrzeja”.

            Imprezę zorganizował Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki we współpracy z dyr. Gminnej Biblioteki w Odrzywole, Bogusławą Stępień.

            Tym razem był to recital pianistyczny Natalii Niemiec, tegorocznej absolwentki Akademii Muzycznej w Łodzi, którą ukończyła w klasie prof. Marka Drewnowskiego.

          Pochodzi ze Stalowej Woli, gdzie ukończyła z wyróżnieniem  Szkołę Muzyczną II stopnia im. Ignacego Paderewskiego. Kariera muzyczna  dopiero przed nią, ale  już w roku 2010 brała udział w Konkursie Pianistycznym im. Krzyżanowskiego, zajmując w nim I miejsce i zdobywając wyróżnienie za najlepiej zagrany nokturn tego kompozytora. W roku 2012 uczestniczyła też w międzynarodowych kursach pianistycznych z Markiem Drewnowskim i Ivo Urbanovem.

            Licznie zebrani goście, wśród których była specjalnie zaproszona pracownica Biblioteki Sejmowej, jedyna w Polsce tłumaczka literatury pięknej z języka albańskiego – dr Dorota Horodyska, wysłuchali oryginalnego popisu artystki.

      Artystka z właściwą sobie wirtuozerią odtworzyła niezwykle trudne utwory znakomitych kompozytorów, wśród których, m.in. wysłuchano: Ballady op.24, g-moll – E. Griega, Sonaty e-dur – Scarlattiego, Etiudy op.10, nr 4 cis-mol – Fryderyka Chopina i Sonaty nr 457 c-mol – Wolfganga Amadeusza Mozarta.

            Trudne tematy muzyczne przybliżyły melomanom wielce precyzyjny warsztat artystki, zaś złożone akordy dowiodły wieloletniej i ciężkiej pracy muzyka.

            Koncert Natalii Niemiec był wyrazem sympatii dla mieszkańców Odrzywołu – choć nie tylko –  i co dodać należy, wykonany gratis.

            Wielce sympatycznym akcentem w czasie koncertu, był występ mieszkanki Odrzywołu – Katarzyny Stępień, która między poszczególnymi utworami muzycznymi, z wielką znajomością warsztatu, recytowała znakomite wiersze Agnieszki Osieckiej, m.in: „Proszę sądu”, „Sztuczny miód” i „Liryka po polsku”, łagodząc tym samym molowe akcenty muzyczne.

            Koncert Natalii Niemiec pozostanie na długo w pamięci odrzywolskich melomanów. Tym bardziej, że Artystka obiecała podjąć współpracę w tym zakresie, co wielce zebranych usatysfakcjonowało.