MAJTKI BABUNI i inne facecje

MAJTKI BABUNI i inne facecje

Majtki babuni…” – to kolejna książka Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego, o niezwykle frapującym tytule, stanowiąca kontynuację wydanego w roku 2002 „Bąbla w kałamarzu”.

Poszczególne jej rozdziały są przezabawnymi relacjami odległych wspomnień Autora, odnoszących się do zarejestrowanych w pamięci epizodów. Te – z pozoru błahe – okazały się wielce wartościowymi dokumentami, odnoszącymi się do ludzi, miejsc i wydarzeń związanych z regionem. Wszak dotyczą one jego mieszkańców, miejscowości, ulic, też zanikających obyczajów i świata, który już nie istnieje.

 „Majtki babuni …”to niezwykle interesująca publikacja regionalna, łącząca przeszłość, ludzi i wydarzenia w sposób wielce dowcipny i sympatyczny, co sprawia, że prezentowane w niej zagadnienia, przyswajane są znacznie łatwiej od formy podręcznikowej prezentacji historii. Tym bardziej regionalnej, o której niewielu pamięta…

Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki w sposób sobie właściwy, niezwykle precyzyjnie charakteryzuje postacie lub sytuacje, które dopiero dostrzeżone i zaakcentowane przez niego, okazują się niekiedy …kuriozalnymi. Przywołują osobiste wspomnienia Czytelników, czyniąc ich tym samym bliskimi bohaterów książki.

Przyznać należy, że zaproponowana przez Autora forma prezentacji regionu, jest bardzo interesująca, a książka przeznaczona dla Czytelników w każdym przedziale wiekowym, bowiem każdy odnajdzie w tej książce też siebie. I to jest kolejnym argumentem podkreślającym wartość tej pozornie krotochwilnej publikacji.

Bąbel w kałamarzu” – pierwowzór „Majtek babuni…” przez lata cieszy się popularnością i wydawca planuje wznowienie nakładu. Księgarnia Krzysztofa Lichosika w Grójcu – która jest wyłącznym dystrybutorem nowej książki – posiada jeszcze nieco egzemplarzy „Bąbla…”. Jego więc fani będą usatysfakcjonowani kolejnymi wspomnieniami, a kupujący „Majtki babuni…”mają szansę zaopatrzyć się w pierwszą ich część. Także i wiele innych publikacji Autora.

Obydwie publikacje są znakomitymi i wielce wartościowymi dokumentami regionalnej rzeczywistości, przecież barwnej i różnorodnej. Nie zawsze zawartej w oficjalnych przekazach historycznych, a które to w swojej powadze i „oficjalności”, zdają się nudne i mało przyswajalne.

Historia jest pasjonująca i to nie tylko dlatego, że jest interesująca, ale też dlatego, że wiedza jakiej nam dostarcza, czyni nas bardziej bogatymi intelektualnie, bardziej tolerancyjnymi i obiektywnymi.

Historia przekazana w sposób, jaki zaprezentował Autor „Majtek babuni…” jest godna polecenia, książkę zaś dedykuję wszystkim, chcącym przeżyć dziejową przygodę, wśród ludzi i ulic im znanych.

Książkę ilustrują zabawne rysunki Marleny Jaśkiewicz z Lublina, znakomicie dostosowane do treści i poprzedzające rozdziały, których dotyczą.


Barbara Abramczyk

2 thoughts on “MAJTKI BABUNI i inne facecje

  1. Wow, superb weblog format! How long have you ever been blogging for?
    you make running a blog glance easy. The full look of your website is magnificent, as neatly as the content!
    You can see similar here sklep internetowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *