Muzyczna Różanna

W dniu 14 lipca 2013 roku o godz. 16.oo we wsi Różanna w gm. Odrzywół, pod hasłem: „Muzyczna Różanna”,  rozpoczął się „Piknik u Andrzeja”, zorganizowany z inicjatywy Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego – publicysty, dyrektora Instytutu Genealogii – mieszkańca Różanny.

      Zamysłem organizatora była integracja mieszkańców wsi (i nie tylko), aktywizacja turystyczna, prezentacja możliwości agroturystycznych miejscowości i… interesujący wieczór muzyczny.

         Gospodarz imprezy – Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki – witając zaproszonych gości i  sąsiadów, po krótkim wprowadzeniu i  przedstawieniu programu, otworzył „Piknik…”

       Wśród gości byli: Marian Kmieciak – wójt Gminy Odrzywół z żoną, Genowefa Cecylia Pogorzała – sekretarz Gminy, Bogusława Stępień – dyrektor Gminnej Biblioteki w Odrzywole i wielu innych.

        W Różannie tego dnia powiało także „wielkim światem”. Zebranych zaskoczyło przybycie na piknik przyjaciół Gospodarza, którzy z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w imprezie, podkreślając, że jest ona nie tylko sukcesem organizatora, ale i  promocja wsi.

         Wśród przybyłych byli: Marek Drewnowski – wybitny polski pianista, jedyny który nagrał wszystkie etiudy Chopina, nota bene  dziedzic pałacu w Dylewie koło Mogielnicy, dr Bożena Schmidt – Adamczyk – zamieszkała w Genewie muzykolog, kustoszMuzeum Fryderyka Chopina i George Sand na Majorce,Wiesław Dąbrowski –  reżyser i producent filmowy, prezes Zarządu Fundacji AVE ARTE w Warszawie i Barbara Wojciechowska z Warszawy – dziennikarka i reżyserka  telewizyjnych filmów dokumentalnych.

         Wszyscy osobiście przedstawili się zebranym.

      Gościem  „Pikniku…” był także Bogdan Sarwiński – artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, biograf największego obecnie współczesnego polskiego malarza Wojciecha Fangora i autor prezentowanego na imprezie albumu o artyście. Obaj – Sarwiński i Fangor – mieszkają w podgrójeckim Błędowie. Sarwiński przybył do Błędowa z Warszawy, zaś Fangor po kilkudziesięcioletnim pobycie w USA, gdzie wykładał w wielu renomowanych uczelniach artystycznych.

       „Muzyczną Różannę” uświetnił recital znakomitej ormiańskiej wokalistki Amalyi Sahakyan, która przybliżyła słuchaczom  muzyczne klimaty  swojej odległej ojczyzny. Dodać należy, że Amalya gości w odrzywolskim już po raz kolejny. Uprzednio występowała  26.04.2013 roku w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Odrzywole, na promocji książki autorstwa organizatora pt: „Różanna. Wieś w gminie Odrzywoł”, wydanej w maju br.

         Urzekła swoim głosem mieszkańców i…na zaproszenie ks. proboszcza Stanisława Piękosia – gościa „Pikniku…” – zapowiedziała recital w kościele parafialnym w Łęgonicach Małych, na którym zaprezentuje oryginalne ormiańskie pieśni religijne.

          Występ jej – mam nadzieję – będzie kolejnym hitem kulturalnym Gminy.

         W dalszej części imprezy wystąpił  znany już odrzywolanom Krzysztof Wołukanis z Grójca – muzyk, kompozytor i członek Stowarzyszenia Muzyków Rozrywkowychw Polsce – przybliżając zebranym popularne utwory z repertuaru zespołu „DŻEM”.

          Goście traktowani byli przekąskami, ciastem i…dobrym winem, choć i piwa nie brakowało.

         Gorącą atmosferę podgrzali lokalni folk muzycy: Czesław Szczepański – z Myślakowic – akordeon i Andrzej Kania z Kolonii Ossa – bębenek – stali bywalcy okolicznych imprez kulturalnych, którzy prawie wszystkich uczestników poderwali do tańca.

        Mimo zmiennej pogody i dość niskiej temperatury, atmosfera pikniku była gorąca. Goście – dość niechętnie – opuszczali miejsce spotkania około godz. 22.oo.

          Była to udana impreza i na pewno na długo zapadnie w pamięć nie tylko mieszkańcom Różanny ale i  wypoczywającym tu letnikom. Powstała bowiem propozycja, aby impreza ta stała się… cykliczną, wpisywaną w kalendarz kulturalny Gminy. Pomysł przedni, bowiem Różanna zasługuje na takie spotkania. To piękna i uporządkowana wieś, położona na turystycznym szlaku nad Kiełcznicą. Jest ładnym ośrodkiem krajoznawczym i warta prezentacji.

         Poza tym… jak świat światem a Różanna Różanną, nie było tu nigdy jak tego dnia, w jednym miejscu tak wielu osobistości. Jeśli może w Różannie gościć kustosz Muzeum Fryderyka Chopina i George Sand na Majorce, oraz jeden z najwybitniejszych obecnie polskich pianistów – Marek Drewnowski – to Różanna ma szanse na rozwój i… ogólnopolską promocję. Powinna więc tę szansę wykorzystać.        

         To była piękna i …już historyczna impreza.

     Ma Odrzywół swoje Dni Odrzywołu, Dylew Drewnowskiego miał swoje Happeningi Muzyczne (przeniesione do Nałęczowa), niech i Różanna mając już swoją książkę, ma swój Piknik.  Kto wie, może ma szansę stać się turystyczną stolicą Gminy?