Nowa książka regionalna

28 marca 2019 roku o godz. 18.oo salę wykładową Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wacława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu szczelnie zapełnili liczni mieszkańcy Grójca, zainteresowani nową książką o regionie, autorstwa Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego pt. „Grójec i Okolice”, będącą kolejnym zbiorem esejów historycznych, odnoszących się do ludzi i spraw dotąd nieznanych, a przecież wielce interesujących.

            Gości, wśród których byli burmistrz miasta Grójca Dariusz Gwiazda i jego zastępca Jarosław Rupiewicz, powitała dyr. biblioteki Pani Kinga Majewska, przekazując prowadzenie spotkania Autorowi.

Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki tradycyjnie już, z charakterystyczną dla siebie swadą, zapoznał zebranych ze swoim warsztatem pisarskim. Zaprezentował im wydane dotychczas – 25 – książek i zaprezentował kolejne – 10 tytułów – nad którymi obecnie równolegle pracuje. Omówił też treść poszczególnych rozdziałów nowo wydanej książki, po której rozpoczęła się ożywiona dyskusja, w której rozmówcy – korzystając z obecności Burmistrza – przechodzili z zagadnień publicystycznych na sprawy związane z Grójcem i regionem.

Autor jest znanym i lubianym publicystą regionalnym, przeto znakomita atmosfera spotkania sprawiła, że trwało ono ponad 2 godziny.

Na zakończenie spotkania – które zamknęła dyrektor Biblioteki – delegacja zespołu „Grupa RETRO” z Błędowa złożyła Autorowi gratulacje, z okazji zdobycia głównej nagrody literackiej „Złote Pióro”, za książkę „Odrzywół. Gród Dobrogosta” – w ramach dorocznego konkursu na „Książkę roku” w Związku Literatów na Mazowszu.

W kuluarach długo jeszcze trwały rozmowy, przy okazji wpisywanych przez Autora dedykacji zaopatrzonym w książkę Czytelnikom, oczekującym na zapowiedziane w roku bieżącym wydanie kolejnej – tym razem autobiograficznej – książki, pod niezwykle intrygującym tytułem „Majtki babuni”.

Zdrowia i weny panie Andrzeju.