Spotkanie regionów

26 marca 2016 roku przeszedł do historii, jako dzień ponadczasowego spotkania regionów. Tego bowiem dnia, na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu, w woj. świętokrzyskim, gościł tam w czasie zajęć szkolnych Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki.

Tym razem spotkanie sprowokowała osoba kpt. Stanisława Wacława Jaszowskiego, grójecczanina wywodzącego się z Woli Łychowskiej w gm. Jasieniec, uczestnika Powstania Styczniowego, który zginął w dniu 24.02.1863 roku w bitwie pod Małogoszczem, gdzie też spoczywa.

Stanisław Wacław Jaszowski jest w Grójeckiem nieznanym, ale w Małogoszczu jest lokalnym bohaterem.

I właśnie relacje grójecko – małogoskie w zakresie działań powstańczych 1863 roku, były tematem wykładu Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego, w czasie spotkania z uczniami.

Młodzież małogoska jest niezwykle wrażliwa w zakresie historycznego aspektu Powstania Styczniowego, bowiem przeżycia mieszkańców miasta, dotkniętych represjami po stłumieniu tego narodowego zrywu, do dziś są żywe.

Uczestnicy spotkania byli zainteresowani wykładem, tym bardziej, że prowadzący je w dośc szczególny sposób wskazywał na różne aspekty i postawy obywatelskie nie tylko w okresie powstania, ale i dokonywał porównań w zachowaniach patriotycznych współczesnej młodzieży.

Uczniowie małogoscy okazali się nie tylko dobrze przygotowani do spotkania, ale i prezentowali na wskroś patriotyczną postawę. Jak się więc okazało to ludzie zbliżają regiony. Spotkanie grójeckiego regionalisty z małogoską młodzieżą, stało się – być może – zaczątkiem bliższy kontaktów regionalnych, co skutkować powinno bliższą prezentacją Stanisława Jaszowskiego w Grójeckiem i wzniesieniem intelektualnego mostu między regionami, łączącymi bieguny wielce interesującej ścieżki historycznej.