Odrzywół

Odrzywół

A więc…dokonało się.

Na rynku wydawniczym ukazała się nowa, kolejna już publikacja autorstwa Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego pt.: „Odrzywół. Gród Dobrogosta”.

Zamyka ona cykl wydawniczy zwany „Odrzywolską trylogią”, bowiem zawiera się on w trzech regionalnych publikacjach, odnoszących się do dziejów gminy Odrzywół w powiecie przysuskim, a która to oddzielona jedynie Pilicą, od południowego – zachodu graniczy bezpośrednio z powiatem grójeckim.

Trylogia ta traktuje o niezwykle pięknym, położonym w widłach Pilicy i Drzewiczki, północno – zachodnim fragmencie powiatu przysuskiego, zawartego na terenie gminy Odrzywół.

Ten sąsiadujący bezpośrednio z południowo – zachodnimi rubieżami powiatu grójeckiego region, od wieków tkwiący w obszarze oddziaływania kultury i folkloru opoczyńskiego, jest niezwykle interesujący historycznie. To także przyrodniczo – krajoznawcza enklawa, praktycznie nieznana nawet mieszkańcom Polski centralnej, a przecież wielce zasobna w zabytkowe obiekty architektury, w tym rezydencjonalnej i sakralnej, oraz bogata przyrodniczo.

Położona na obszarze dawnej Puszczy Pilickiej, przylega bezpośrednio od południa do Wzgórz Gielniowskich, a od zachodu do Lasów Spalskich, w sąsiedztwie kilku okazałych akwenów wodnych, jest wielce interesującą turystycznie i rekreacyjnie.

Pierwszą część „Trylogii” pt. „Różanna. Wieś w gminie Odrzywół”, Autor prezentował w roku 2013, opisując w niej niewielką, położoną wśród lasów nad Kiełcznicą, niezwykle urokliwą wieś letniskową.

„Łęgonice Małe. Wenecja Zapilcza” – cześć druga, wydana w roku 2015 — to opowieść o niewielkiej i niezwykłej, położonej na południowym, prawym brzegu Pilicy wiosce, niegdyś mieście w latach 1420 – 1868, usytuowanej w meandrach licznie tu rozgałęzionego starorzecza Pilicy, zwanego Rzeczycą. Wsi będącej siostrą położonych w bezpośrednim sąsiedztwie – na przeciwległym brzegu Pilicy już w powiecie grójeckim – Łęgonic Starych, o wspólnej przecież historii.

„Odrzywół. Gród Dobrogosta” – jest subiektywną monografią wsi gminnej, a niegdyś w latach 1418 – 1868 miasta.  Książka ta – jak i poprzednie – jest pięknym, ilustrowanym fotografiami Autora, obszernym albumem.

To kolejna i bardzo cenną publikacja regionalną, która zamka opowieść o tej mało znanej krainie, choć przecież nie wyczerpie informacji o pozostałych miejscowościach tego pięknego regionu. Całość ta jednak, jest bezsprzecznie pionierskim przedsięwzięciem i dowodem na to, że można pisać obszernie o najmniejszych i – wydawałoby się – mało interesujących miejscowościach.

Jest to bezsprzecznie poważny dokument historyczny, wielce źródłowy, opatrzony też licznymi przypisami, bogatą ikonografią i obszerną bibliografią.

Lektura ta uświadamia czytelnikom potrzebę rejestracji dziejów regionu, jego mieszkańców i ich dokonań. Jest także dowodem przemijania i próbą wskrzeszenia pamięci o przodkach.

Autor – badacz dziejów regionu – od lat stara się pokazać Zainteresowanym walory Grójeckiego i terenów przyległych. Te bowiem przez lata niedoceniane, nie doczekały się przyzwoitej monografii i – przez dziwne jakieś fatum – nie doczekały się też wsparcia ze strony odpowiedzialnych za ten stan rzeczy gremiów.

Tym większa jest więc zasługa Autora, że mimo owych przeciwieństw, nie zaniechał prac, które są – jakby nie patrzeć – wielce filantropijnym prezentem dla mieszkańców, wspieranym z jego osobistych środków. Te jednak wyczerpać się mogą. Czy wówczas finansowanie przejmą gminy i powiaty?

Te – jak dotychczas – nie są tym zainteresowane. No cóż…widać trzeba igrzysk…

Tym bardziej więc – mimo powyższego – cenić należy charyzmę Autora i innych twórców regionu, skazanych za samotne pokonywanie przeszkód, których być nie powinno…

Niezależnie od tego, liczne grono Czytelników i sympatyków Autora – i nie tylko z Grójca – ma nadzieję, że długo jeszcze będzie mieć możliwość poznawania „białych kart” z historii regionu. Także osobistego spotkania z Autorem na jego kolejnym spotkaniu autorskim, przy „Książce z autografem”, na które niebawem Zainteresowanych zaprosimy, informując na łamach naszej gazety o jego terminie.

Książkę „Odrzywół. Gród Dobrogosta” wydano przy wsparciu Księgarni Krzysztofa Lichosika w Grójcu (ul. Piłsudskiego 6), a która to jest jej jedynym dystrybutorem. Można ją – jak też inne publikacje tego Autora – tam też zakupić.

Barbara Abramczyk

8 thoughts on “Odrzywół

  1. Wow, incredible weblog format! How long have you ever been running a blog for?
    you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content material!
    You can see similar here sklep internetowy

  2. I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this website. I am hoping to check out the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

  3. Your style is so unique in comparison to other people I’ve read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

  4. May I simply just say what a comfort to find somebody that really understands what they are discussing on the net. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. It’s surprising you are not more popular since you surely possess the gift.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *