Oszukana historia

W dniu 25.10.2021 roku o godz. 11.oo, studenci Uniwersytetu III Wieku w Grójcu, spotkali się na sali widowiskowej Grójeckiego Ośrodka Kultury, z regionalistą Andrzejem Zygmuntem Rolą – Stężyckim, który wygłosił ponad godzinny wykład pt. Oszukana historia, odnoszący się do zniekształceń rodzimej historii, w zakresie różnych wydarzeń  i postaci historycznych, mających znaczenie dla Polski.

Wykład ten wzbudził wielkie zainteresowanie, o czym świadczyli liczni przybyli uczestnicy, podejmujący też dyskusję tematyczną z wykładowcą.

Wykład ten był jednym z cyklu prowadzonych przez Andrzeja Zygmunta Rolę – Stężyckiego spotkań tematycznych, podejmowanych w podobnych placówkach na terenie województwa mazowieckiego i nie tylko.

Historia jest wielce interesującym zagadnieniem. Bywa też źle interpretowaną, a co najgorsze, w wielu przypadkach nad interpretowaną.

Wykłady tego typu wyjaśniają w jaki sposób powstają historyczne mity i ich niezwykle silne posadowienie w historycznej świadomości, a co w wielu przypadkach negatywnie oddziałuje na społeczne postawy.

Prawda – jakakolwiek by nie była – powinna pozostać prawda. Jednak jak się okazuje, nie zawsze jest to możliwe. Dlatego też wykład Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego – niezwykle interesujący – uzupełnił wiedzę w tym zakresie.