Uczniowie z Odrzywołu

Gwarno było w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Odrzywole w dniu 7.11.2019 roku. Tego bowiem dnia z inicjatywy pani Małgorzaty Dukały – bibliotekarki Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Odrzywole – we współpracy z dyrektorką Gminnej Biblioteki Publicznej tamże – pani Bogumiły Stępień, zorganizowano spotkanie uczniów klas starszych tej lokalnej wszechnicy, z regionalistą Andrzejem Zygmuntem Rolą – Stężyckim.

            Spotkanie to zawierało się w zakresie dotyczącym historii regionu, pod hasłem „Kim jest regionalista”.

            Gość, realizując temat, odniósł się do wartości wynikających z gromadzenia i zabezpieczania informacji o sprawach ważnych, a dotyczących najbliższych, znajomych i mieszkańców rejonu zamieszkania.

Zaprezentował własny warsztat publicystyczny i pokaźny dorobek literacki, zachęcając tym samym uczestników spotkania, do zwiększenia wrażliwości na sprawy dziejące się wokół nich i z ich udziałem. Dowodził, że nawet z pozoru błahe sprawy, umykające na co dzień uwadze, są w wielu przypadkach niezwykle ważnym dokumentem, świadczącym o życiu ich małej Ojczyzny.

Uczniowie dość aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali liczne pytania, szczególnie interesując się pochodzeniem swoich rodzin, a co wzbudziło w nich chęć podjęcia rozmów z rodzicami w tych sprawach.

Było to udane spotkanie, bowiem taka niezwykła lekcja historii, wielce uzupełnia obowiązujący w tym zakresie program szkolny, wyzwalając u uczniów samodzielne działania w wielce ważnym dla nich  zakresie poznawczym.