Wernisaż w Lipinach

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego w Lipinach w gminie Odrzywół, jest jedną z nielicznych szkół w Polsce o tym charakterze i zapewne jedyną, która w kilku szkołach o różnych profilach, kształci też młodzież w Liceum Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Akademią Sztuki Wojennej, Uniwersytetem Łódzkim, Akademią Wojsk Lądowych i Wyższą Szkołą Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św.

Szkoła ta ponadto wprowadza uczniów w szeroki zakres zainteresowań, organizując imprezy kulturalne, w tym: sportowych, spotkań z przedstawicielami wielu dyscyplin zawodowych, kierunków artystycznych i twórców regionalnych.

W dniu 21 maja 2019 roku o godz. 12.20 w obszernym holu centralnego budynku szkoły, miał miejsce wernisaż wystawy fotograficznej Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego, pt. „Świątynie. Kościoły i kaplice w Grójeckiem”, na którym autor zaprezentował kilkadziesiąt wielkoformatowych fotografii barwnych, odnoszących się do zabytkowych obiektów budownictwa sakralnego w powiecie grójeckim.

Prezentację poprzedził obszerny wykład traktujący o dziejach architektury sakralnej, jej roli i wartości kulturowej. Także architektach projektujących te budowle, fundatorach i osobach związanych z nimi pokoleniowo, a co też wielce zainteresowało zgromadzonych na wernisażu uczniów i nauczycieli.

Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki bywa częstym gościem w tej szkole, prowadząc tam różnotematyczne wykłady i prezentacje swoich książek.