Wieczór autorski

W dniu 13.12.2007 o godz. 17.30 w siedzibie Grójeckiego Ośrodka Kultury, Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu, zorganizowała wieczór autorski. W tym dniu Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki – dyrektor Instytutu Genealogii w Grójcu – prezentował swoją najnowszą książkę pt.:”Gniazda. Pałace i dwory w Grójeckiem”.

Zaprezentował swoją twórczość w sposób niezwykle interesujący, a jego wypowiedzi cechowała wielka sympatia do regionu, miasta i mieszkańców. Odniósł się do jego historii w dość szerokim aspekcie, sadowiąc sprawy i rodziny lokalne w różnych odniesieniach dziejowych.

Przybliżył swój warsztat pisarski, zarysował projekty swoich następnych prac, nad którymi obecnie pracuje. Przedstawił również genezę powołanego przed kilku laty Instytutu Genealogii którym kieruje, sylwetki wielu naukowców tworzacych Radę Programową tej instytucji, oraz jej zakres i możliwości działania. To zaś wywołało bardziej kameralne zagadnienia, pozwalając na kontynuowanie rozmów związanych z zakresem planów wydawniczych Instytutu Genealogii, udziału w nich tematyki regionalnej, oraz projektu rozwoju tej instytucji.

Bardzo ciepła atmosfera spotkania – podniesiona blaskiem świec i filiżanką herbaty – swobodne operowanie słowem przez Autora i niezwykle ciepły, koleżeński klimat, emanowały duchem interesujących wątków historii grójecczyzny, wytwarzając niezwykle ciepły i koleżeński klimat, w którym nie zabrakło elementów wspomnień. .

To pierwsza tego typu zwarta publikacja tematyczna, kompendium wiedzy i przewodnik po zabytkach architektury rezydencjonalnej, oraz źródło informacji o rodzinach wywodzących się z grójecczyzny, lub z nią związanych.

Wieczór ów i spotkanie z Autorem, było napewno niepowtarzalnym wydarzeniem kulturalnym.