Wystawa fotografii Andrzeja Zygmunta Roli-Stężyckiego

         W dniu 19.XI.2009 o godz. 18.oo w Klubie „GALERIA” Grójeckiego Ośrodka Kultury dyrektor GOK Grzegorz Rejer otworzył kolejny wernisaż fotografii Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego pn.: „Gniazda. Pałace i dwory w Grójeckiem”. Wystawa ta zgromadziła wielu zainteresowanych. Przybyli także notable miejscowi, m.in.: Starosta Grójecki – Janusz Różycki, wicestarosta – Marian Górski, Burmistrz – Jacek Stolarski i wiceprzewodniczący Rady Miasta – Kazimierz Kochański. Autor zaprezentował 40 okazałych czarno – białych fotografii, odnoszących się do wizerunku zabytkowych budowli rezydencjonalnych w regionie.Fotografie te – wykonane przed około 30 laty, a prezentowane w tej formie po raz pierwszy – zatrzymały obraz tych obiektów sprzed lat. Stanowią one wartość nie tylko artystyczną, ale przede wszystkim historyczną, bowiem wiele z prezentowanych na fotografiach rezydencji zmieniło już swój stan, a niektórych już nie ma. 

         Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki, po wielce interesującym wprowadzeniu w dzieje tych obiektów i rodzin z nimi związanych, zaprezentował pokaz multimedialny, w którym przedstawił fotografie porównawcze obiektów. Można więc było porównać stan owych budowli sprzed lat, ze stanem współczesnym.

         Wernisaż uświetnił koncert poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu pn.: „Jaskot i przyjaciele”, pod kierownictwem Bartłomieja Jaskota. Muzyka podtrzymała znakomity nastrój, a atmosfera wieczoru podkreśliła tą piękną lekcję historii. Tym bardziej, że Autor zapowiedział kolejne fotografie i kolejne książki, na które wielu z nas z niecierpliwością oczekuje. Powiedział także, że prezentowane na wystawie fotografie powinny znaleźć się w miejscowym Muzeum Regionalnym, jeśliby takie powstało.

          Propozycję tę przedkładamy władzom miasta i powiatu.