Z wizytą u Siemiona

W dniu 12.07.2009 w Petrykozach – w przepięknie położonej rezydencji profesora Wojciecha Siemiona – Towarzystwo Cyklistów w Jaktorowie, zorganizowało finał VI Rodzinnego Rajdu Rowerowego pn.: „Szlakiem przodków”.

Organizator – reprezentowany przez Prezesa TCJ mec. Tadeusza Murzyna – przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwwa Mazowieckiego, Starostwa Grodziskiego, oraz Urzędów Gmin w Jaktorowie i Żabiej Woli – zapewnił licznej grupie uczestników – ponad 450 osób – znakomite warunki relaksu i wypoczynku, który zabezpieczały służby medyczne i przedstawiciele lokalnego oddziału Ochotniczej Straży Pożarnej. Licznie reprezentowane były także okoliczne media.

Wspaniała pogoda wsparła bardzo urozmaicony program, w którym znalazły się, m.in.: różnego rodzaju konkursy, wystąpienia i koncerty. Można było także zwiedzać pobliski skansen, oraz Galerię Sztuki Ludowej w dworku Profesora.

Gospodarz – Wojciech Siemion – uświetnił imprezę kilkakrotnym popisem recytacji, a jako znany i znakomity gawędziarz, wprowadził bardzo ciepłą i komunikatywną atmosferę. Długo rozdawał autografy…

Gościem imprezy był także dyrektor Instytutu Genealogii w Grójcu Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki, który jako regionalista zaprezentował uczestnikom dzieje regionu i jego związków z Grójeckiem. Jako jeden z uczestniczących w organizacji Rajdu, otrzymał z rąk Prezesa TCJ – dyplom z podziękowaniem. Impreza finalna była także okazją do zaprezentowania walorów Grójeckiego – regionu sąsiadującego – bowiem uczestnicy Rajdu mogli zapoznać się z publikacjami dyrektora, odnoszącymi się także do fragmentów obszaru powiatu grodzisko – mazowieckiego i samych Petrykoz.

Towarzystwo Cyklistów w Jaktorowie wydało w związku z rajdem okazjonalną publikację pt: „Rzeka Tuczna. Z biegiem nurtu i historii. Wybrane informacje” – autorstwa Tadeusza Murzyna, w której znalazł się obszerny artykuł napisany przez Andrzeja Zygmunta Rolę – Stężyckiego pt.: „Pan na Petrykozach”, będący jednym z rozdziałów wydanej miesiąc wcześniej przez Instytut Genealogii książki pt.: „ Grójeckim traktem”, a odnoszący się do dziejów wsi Petrykozy.