Ciekawy Grójec

Ciekawy Grójec

Regionalistyka grójecka wzbogaciła się o kolejny – piąty już – tom esejów o regionie, autorstwa Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego pt: „Ciekawy Grójec”.

            To wielce interesujący zbiór  nowych odkryć Autora, prezentującego w treści nieznane dotychczas epizody z życia regionu, mieszkających w nim ludzi i ich spraw. Z niezwykłą pasją i wnikliwością przekazuje on  dawno zapomniane wydarzenia, które pozornie mało znaczące, miały jednak poważny wpływ na dzieje miasta i regionu.

            Na kartach książki prezentowani są ludzie, którzy przez lata związani z regionem, jego życiem i polityką, na stałe posadowili się w dziejach także państwa, choć tu, w miejscach ich życia i działania, zostali zapomniani, albo – jak współcześni – nie doceniani. Teraz, na nowo odkryci, ukazują swoje życie i pracę na rzecz społeczności nie tylko lokalnej, bowiem ich dokonania w wielu przypadkach wychodzą poza granice Polski.

            Autor z niezwykłą, właściwą dla siebie swadą, przedstawia  liczne wydarzenia i związanych z nimi Grójeczan, zaskakując Czytelnika ich biografiami, uwikłanymi w wiele skomplikowanych sytuacji.  Te przybliżone i wyjaśnione powoduję, że  bohaterowie tych opowieści stają się bliższymi i mniej pomnikowymi, a związane z nimi zagadnienia, odkrywają nieznane dotąd przestrzenie.

            W treści tego niezwykłego niby pitavalu przewijają się osobiste wspomnienia  Nikołaja Nikołajewicza de Lazarii, oficera carskiej żandarmerii, losy mało znanego polskiego dragomana, Albańczyka Antoniego Crutty z Lewiczyna, niezwykle aktywnej, zasłużonej, wielce patriotycznej rodziny Miniewskich z Wilczogóry i biografii  Tadeusza Banachiewicza z Cychr, jednego z najwybitniejszych polskich astronomów.

            Jakże pasjonującymi są opowieści o losach  archiwum Józefa Wybickiego związanego z Krobowem i tekstu „Mazurka Dąbrowskiego” jego autorstwa, władającej dobrami błędowskimi  rodziny Ostrowskich i odnalezionym portrecie Justyny Berson z Boglewic, autorstwa Wojciecha Kossaka. Biższymi stali się znani polscy artyści: malarz Wojciech Fangor z Błędowa i pianista Marek Drewnowski z Dylewa, a zupełnie sensacyjną jest opowieść o związkach  wielkiego polskiego komediopisarza Aleksandra Fredry z największym polskim heraldykiem Adamem Bonieckim ze Świdna.

            Ta niezwykła ksiązka i niezwykłe sprawy powodują, że czyta się ją wartko i zakończenie jej lektury pozostawia niedosyt.

            „Ciekawy Grójec” jest bez wątpienia kolejnym bestsellerem regionalnym.

            Karolina Kępska

6 thoughts on “Ciekawy Grójec

  1. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

  2. Wow, fantastic weblog structure! How lengthy have you
    ever been blogging for? you make blogging look easy.
    The overall look of your web site is great, let alone the content!

    You can see similar here sklep online

  3. Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *