Okrągła rocznica

25.09.2021 to szczególny dzień dla mieszkańców rzymskokatolickiej parafii Sady, położonej w dekanacie drzewickim, Diecezji Radomskiej, wiążącej miejscowości położone na terenie gminy Klwów, Potworów i Rusinów w powiecie przysuskim, województwa mazowieckiego.

         Tego bowiem dnia  miała miejsce inauguracja obchodów 100 – lecia tej parafii, podjęta przy okazji lokalnego odpustu.

Uroczystą mszę św. celebrował ks. proboszcz Stanisław Malec, w obecności gości z Radomskiej Kurii Diecezjalnej, duchownych parafii dekanatu drzewickiego i sąsiednich, oraz przedstawicieli urzędów gmin okolicznych i mieszkańców parafii. Obecni byli także członkowie rodziny ks. Leona Boczarskiego – pierwszego proboszcza parafii Sady.

Kontynuacją tej podniosłej ceremonii było wspólne biesiadowanie, przy równoczesnych koncertach wielu ludowych, muzycznych zespołów folklorystycznych, oraz prezentacja potraw regionalnych, serwowanych przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich.

Jednym z ważnych punktów programu tych obchodów, była promocja ksiązki autorstwa Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego pt. Sady-Kolonia. Dzieje parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Opowieść sentymentalna, opracowanej specjalnie na tę rocznicę.

Książkę tę – wraz z innymi tego Autora, a odnoszącymi się do regionu – prezentowała w odrębnym stoisku Fundacja Pogodna Szkoła z sąsiednich Nieznamierowic.

Obecny na tej uroczystości Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki serwował autografy licznym zainteresowanym tą unikatową publikacją mieszkańcom i ich gościom.

Sady-Kolonia. Dzieje parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Opowieść sentymentalna, to już siódma publikacja Autora odnosząca się do dziejów regionu przysuskiego. Jest ona – jak dotąd – pierwszą, pionierską monografią nie tylko parafii Sady, ale i miejscowości do niej należących.

Przyznać należy, że Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki, cieszy się w regionie przysuskim wielkim  szacunkiem i uważa się go za honorowego jego mieszkańca. Opracowania regionalne jego autorstwa – nagradzane przez uznane gremia literackie – to dzieła bezsprzecznie unikatowe o wielkiej wartości.