Piknik u Andrzeja

MUZYCZNA RÓŻANNA


        To było wielkie wydarzenie kulturalne! W dniu 3 lipca br. o godz. 15.oo nadpilicka wieś letniskowa Różanna w gminie Odrzywół, była tego dnia centrum muzycznym regionu.

Jest to miejscowość położona tuż przy południowo – zachodniej granicy grójeckiego, koło Nowego Miasta n/Pilicą. Dlatego warto zaprezentować ja mieszkańcom regionu, bowiem jest bez wątpienia alternatywną dla bardziej znanych kurortów wypoczynkowych, a przecież jakże bliską.

Z inicjatywy Andrzeja Zygmunta Roli-Steżyckiego już po raz trzeci zorganizowano tam piknik pod hasłem: „Muzyczna Różanna”, potwierdzając tym samym nie tylko potrzebę inicjowania różnorodnych imprez kulturalnych, ale i integrowania środowiska.

Bez wątpienia piknik stał się stałą i cykliczną imprezą plenerową, oczekiwana nie tylko przez mieszkańców Różany i miejscowości okolicznych, ale i przez wypoczywających nad Pilicą letników.

Na posesję organizatora przybyło ponad 250 gości, dla których przygotowano siedziska, słodycze i napoje. Produkty konsumpcyjne piknikowym zwyczajem dostarczyli goście.

I choć dzień zapowiadał się deszczowo, pogoda w czasie pikniku była wyśmienita. Na udekorowanej i rozświetlonej słońcem estradzie, królował znany tu wszystkim muzyk Jan Czerski, zarządzający nagraniami i akustyką, a imprezę prowadził Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki.

Piknik rozpoczął się od powitania gości, wśród których byli przedstawiciele gminy Odrzywół: dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej – Bogumiła Stępień i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego – Maria Kowalczyk, mieszkańcy Różanny i miejscowości okolicznych, oraz przyjaciele Organizatora z Grójca i nie tylko, wśród których byli: Marek Drewnowski – najwybitniejszy współcześnie polski pianista, kmdr Ryszard Dziubiński i płk pil. Lech Staniszewski z małżonkami, oraz rodziny: Bitnerów, Cybulskich, Krajewskich, Mikołajczyków, Szewczyków, Wołukanisów i Zelgów.

Po prezentacji gości rozpoczął się właściwy piknik, kiedy na estradzie pojawiły się Panie z zespołu „Babska Rzeczpospolita” z Klwowa, prowadzonego przez Beatę Tomczyk – kierowniczkę, Dorotę Macierzyńską – inspicjentkę i Alinę Trumińską – choreografkę.

Znakomite wykonanie znanych i lubianych piosenek, wśród których dominowały utwory Maryli Rodowicz, pieśni cygańskie i rosyjskie romanse, oraz piękne stroje i doskonałe układy choreograficzne, zauroczyły zgromadzonych, porywając ich do wspólnego śpiewania.

Kolejnym wykonawcą był Krzysztof Wołukanis, znakomity wokalista zespołu „Średnia 55” z Grójca i „Regres Group” z Jeleniej Góry, który wykonał kilka utworów, urzekając wszystkich doskonałą interpretacją piosenek zespołu „Dżem”.

Powiało folklorem, kiedy na scenę wszedł barwnie ubrany w ludowe stroje „Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej”, prowadzony przez Ewę Sochę i kierownika muzycznego – Jolantę Kucińską.

Piosenki ludowe i biesiadne w ich wykonaniu, to była prawdziwa uczta. Doskonale przygotowani i profesjonalni, porwali uczestników pikniku z równym aplauzem jak zespół poprzedni.

Interesującym punktem programu była prezentacja dziecięcego zespołu folklorystycznego „Mateuski” z sąsiednich Myślakowic, prowadzonego przez ww. Jana Czerskiego. Tym razem ten znakomity pedagog przygotował zestaw utworów i piosenek w wykonaniu na flażolety, a młodzi wykonawcy stanęli na wysokości zadania, czego dowodem były nie milknące oklaski. Najmłodszym członkiem tego zespołu był 6 letni Staś Tomczyk.

Następnym wykonawcą był miejscowy a utalentowany akordeonista Czesław Szczepański, który wykonując kilka znanych i lubianych utworów, pogłębił ów sielski i wielce rodzinny nastrój wśród gości.

Całość imprezy zamknął długi koncert muzyki relaksacyjnej w wykonaniu Jana Czerskiego, który akompaniując sobie grą na akordeonie, zaśpiewał dla zgromadzonych wiele pięknych melodii.

Finałem pikniku była ogólna zabawa przy akompaniamencie przygotowanych przez Jana Czerskiego utworów. A wszystko to w podgrupach biesiadujących gości, wielce rodzinnej atmosferze i – choć piknik trwał do godziny 20.oo – z uczuciem niedosytu.

„Piknik u Andrzeja” w Różannie, to już oczekiwana impreza cykliczna, której poziom artystyczny z każdym rokiem wzrasta, powodując tym samym i większe zainteresowanie imprezą, także i lokalnych mediów.

„Muzyczna Różanna” jest już imprezą na dobrym poziomie i nie ustępująca tym, na których bywają profesjonalne zespoły artystyczne.

Piknik ma też nad nimi przewagę, bowiem przeżywany jest w rodzinnej atmosferze, na której prezentowani i promowani są artyści amatorzy, młode talenty i ci, którzy dowodzą, że wszędzie można żyć kulturalnie, przyjaźnie, nie narzekać na nudę i nie trzeba do ich organizacji wielkich sław ani kurortów.

I tak, dzięki tym ludziom i piknikowi Różanna już jako „Muzyczna” znalazła się w dorocznym kalendarzu gminnych imprez kulturalnych.

Podsumowaniem pikniku była deklaracja, że w roku następnym, rozpocznie się on… „Hymnem Różanny”.

Imprezę obsługiwała „TV Mazowsze”.

Zapraszamy za rok.