24.01.2019
<< wstecz

Muzyczny maraton. Różanna 2017


 „Śpiewać każdy może…”. Tegoroczny „Piknik u Andrzeja” organizowany po raz czwarty w dniu 5 sierpnia br. pod hasłem „Muzyczna Różanna”, przeszedł już do historii. Tego dnia wszystkie drogi zbiegające się w Różannie, udekorowane były symbolem wsi (herbem) widniejącym na drogowskazach z nazwą wsi: w czerwonym polu tarczy biała róża.

            To była niecodzienna impreza.Fake Rolex Air King Watches Zorganizowana tak jak poprzednie, przez regionalnego publicystę Andrzeja Zygmunta Rolę – Stężyckiego na jego prywatnej posesji w letniskowej wsi Różanna w gminie Odrzywół, zgromadziła około 300 osób, zafascynowanych autentyczną twórczością artystyczną tych, którzy dzięki muzyce znaleźli swój sposób na życie. Bo jak mawia Pan Andrzej  Zygmunt Rola-Stężycki: „kto nie kultywuje tradycji, ten odcina się od korzeni...

            Oczekiwany i dobrze notowany wśród lokalnych imprez kulturalnych piknik, tym razem zaskoczył przybyłych nie tylko rozmachem, ilością zespołów, ale też i jakością wykonania prezentowanych utworów.

            Impreza ta to już prawie lokalny festiwal muzyczny, na którym prezentowane były grupy muzyczne różnych środowisk i zróżnicowanego repertuaru. aOd stricte folkowych i rockowych, po grających muzykę popularną i rozrywkową. Nie brakowało też akcentów klasycznych i kabaretowych. Przede wszystkim jednak dominowały radość, uśmiech, dobry humor i znakomita, trwająca ponad pięć godzin zabawa, którą sprawnie i z poczuciem humoru prowadził  Gospodarz.

            Ponad pięć godzin czystej, żywej muzyki, w autentycznym leśnym plenerze, wśród sąsiadów, znajomych i wypoczywających w Różannie letników z różnych regionów Polski.

            Gośćmi specjalnymi pikniku byli: Marian Kmieciak - wójt Gminy Odrzywół z małżonką, Marek Kapuściński – prezes Fundacji Arts Gate/Arts Garden z Błędowa – także z rodziną, Marek Drewnowski z Dylewa – wybitny polski pianista, oraz grupa przyjaciół Gospodarza ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

            Oprawę muzyczną, techniczną i akustyczną zagwarantował maestro Jan Czerski, znany muzyk i nauczyciel, natomiast zagadnienia organizacyjne i zabezpieczające przejęli najbliżsi Gospodarza.

            Imprezę rozpoczęły akordy „Piosenki o Różannie”, skomponowanej przez Izabelę Stromecką z Błędowa do tekstu Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego, która to w wykonaniu Jana Czerskiego i Gospodarza, stała się mottem przewodnim pikniku.

            Pierwszy na estradzie zaprezentował się oczekiwany i lubiany Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej, który wykonał kilka pięknych polskich piosenek ludowych w aranżacji i choreografii pani Jolanty Kucińskiej. To jedna z najlepszych grup muzycznych w regionie.

            Niespodzianką był zespół śpiewaczy „SAMI SWOI” z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Myślakowicach w gminie Odrzywół, prowadzony przez Jana Czerskiego, którego członkami są pensjonariusze i jego kierowniczka Pani Ewa Matuszczak. W ich wykonaniu usłyszeliśmy znane przeboje polskich kompozytorów z lat 60 i 70 – tych XX wieku. Dodać należy, że w jednym z utworów akompaniował zespołowi na akordeonie Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki, ujawniając swoje zróżnicowane umiejętności muzyczne i zdolności wirtualne.

Gospodarz imprezy zmienił zespół folkowy „Zakukała Kukułeczka” ze wsi Sady w gminie Rusinów, który wykonał pokaz tańców ludowych, ze znanym z ich maestrii solistą Stanisławem Piejakiem. Brawurowe oberki w jego wykonaniu, pozostawiły niezapomniane wrażenia, bowiem Pan Stanisław sypał skry z obcasów, przypominając jak tańczył niegdyś prawdziwy chłop spod Opoczna.

Wielką niespodzianką był występ żeńskiej „GRUPY RETRO” z Błędowa, prowadzonej przez znaną nauczycielkę muzyki i kompozytorkę – Izabelę Stromecką, wspartą przez prowadzącego „sekcję rytmiczną” Gospodarza, akompaniującego grupie niskimi tonami okazałego bębna. „GRUPA RETRO” zaprezentowała niepowtarzalny repertuar przebojów muzyki światowej z końca lat 60 – tych XX wieku. „Que sera, sera” – i kilka innych, do których zgromadzeni na pikniku dołączyli śpiewem. Członkinie zespołu dołączyły do grona niekwestionowanych artystów imprezy.

Młodsze pokolenie uczestników pikniku poderwał młodzieżowy zespół rockowy
„BLACK CLOVER” z Błędowa pod batutą Łukasza Sypuły, grający miłe, spokojne utwory rockowe, prezentując dobre wykonanie i dowodzący dobrego przygotowania muzycznego. Solistka zespołu - Aleksandra Kaczmarek zdobyła wielu fanów.

Atmosferę rockowej aury podtrzymał solista Krzysztof Wołukanis z Grójca, który znakomicie wykonał kilka znanych przebojów bluesowych kultowej grupy „DŻEM”, wśród których były „Sen o Wiktorii” i „Cegła”.

Wpisujący się w atmosferę imprezy, lokalny akordeonista Czesław Szczepański z Myślakowic, zagrał kilka opoczyńskich oberków i polek, rozpoczynając tym samym konkurs tańców ludowych, z udziałem publiczności. Choć znajomość tychże jest dziś szczątkowa, ale…radości i tak było wiele.

Wejście na scenę zespołu „Babska Rzeczpospolita” z Klwowa, który zaprezentował publiczności nowy program estradowy, oparty na folklorze cygańskim, wywołał niebywały aplauz wśród zebranych. Nie brakowało w nim akcentów z Podhala, czy przebojów Maryli Rodowicz. Ten lubiany w regionie zespół, prowadzony przez Beatę Tomczyk, wspierają Alina Trupińska – choreograf i twórca kostiumów, oraz dobry duch grupy – Dorota Macierzyńska – inspicjentka, omnibus i „kobieta do wszystkiego”, bez której – być może – nie byłoby Babskiej…”.

Hitem spotkania był bezsprzecznie przebojowy koncert zespołu „REFLEX” z Mogielnicy, prowadzony przez Stanisława Kłujszo. Grane przez zespół a śpiewane przez pana Satnisława przeboje warszawskiej ulicy, hity przedwojennych kompozytorów: Szpilmana. Petersburskiego, Warszawskiego, Hemara i innych, a także szlagiery radiowych przebojów, poderwały do śpiewania i tańca większość uczestników pikniku.

Pan Stanisław śpiewając utwory pt.: „Baby ach te baby”. „Umówiłem się z nią na 9 -tą”, „Cicha woda” i wiele innych, ujął swoim pięknym głosem wszystkich. Echa śpiewania niosły się daleko, a na estradzie brakowało miejsca do tańca, zmuszając chętnych do hołubców na trawnikach.

Członkowie zespołu „REFLEX” to wykształceni muzycznie ludzie o znakomitym wyczuciu stylu, znający się na tym, co robią. Doskonale wczuli się w atmosferę i zapotrzebowanie Gości, którzy przy piwie, ciastkach i piknikowych przekąskach, bawili się doskonale.

Każdą zamianę zespołu na estradzie wypełniał hit dnia, czyli „Piosenka o Różannie”, którą śpiewający przy akompaniamencie Jana Czerskiego, utrwalali w pamięci. Stała się ona na pewno produktem dnia, zaistniała w mediach i na stałe weszła do historii regionu. Różanna staje się lokalnym kurortem i w pełni tego dowodzi, zaś coroczny piknik, jako stała impreza kulturalna, jest bez wątpienia jej wizytówką, dzięki której wieś staje się bardziej rozpoznawalną.

Tegoroczny piknik w Różannie jest już historią. Historią, która na stałe zapadła w świadomość jej mieszkańców, oraz mieszkańców gminy Odrzywół i powiatu przysuskiego.

Gospodarz imprezy Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki, propagator tradycji, dzięki któremu zagubiona na północno – zachodnich rubieżach powiatu wieś, potwierdziła swoją tożsamość, wyzwolił w jej mieszkańcach poczucie dumy i lokalnego patriotyzmu, po raz kolejny dowiódząc, że tego typu impreza i zaangażowanie lokalno-spoleczne jest potrzebne i oczekiwane. Interesuje, integruje, wzbogaca wewnętrznie i dowodzi tego, że wśród realiów życia codziennego, można znaleźć czas na zainteresowania i odnalezienie swojego miejsca na ziemi i swojego sposobu na życie. Poza tym jest wspaniałą zabawą dla wielu ludzi, pozwalając na wzajemne prezentacje, wspólną zabawę i zawieranie przyjaźni. Także poza granicami gminy czy powiatu, bowiem na pikniku spotkali się mieszkańcy odległych nawet regionów. Oni to czytając artykuły o Różannie, autorstwa Andrzeja Zygmunta Roli – Stężyckiego, opisujące ją jako enklawę autentycznego folkloru opoczyńskiego, chcieli ją i jej mieszkańców poznać.

No i…poznali. Różanna ich nie zawiodła.

sweatband.com discountsprinterpix.co.uk discountcheap argento vouchersBoux Avenue voucher2017LIGHTINTHEBOX.COM VOUCHER CODES

on the beach voucherBest Discounts and Promo Codes for Travelmandm direct discount code25% off marks and spencer voucheradvanced mp3 players discounts

Wieś zaczyna więc żyć już swoim życiem i jest już teraz swoistym centrum kulturalnym. Najbardziej jednak cieszy to, że ludzie spotykają się tu, bo chcą siebie, poznają się, cieszą się sukcesami innych i cenią pracę tych, którzy z pozoru nijacy, zapracowani i wydawałoby się bez inwencji, przekazali innym potężny ładunek pozytywnej energii, radości i ciepła.

Warto przy tym podkreślić, że imprezę zorganizowano gratis, bez kosztów zewnętrznych, za to kosztem roku pracy, spotkań, prób i podróży. Taka jest siła pasji i świadomości pełnionej misji.

To piękny sposób na życie…

Do zobaczenia, za rok…

 

Gdzie Kiełcznica wody toczy

Wartko ku Pilicy

Jedna tylko wioska taka

W całej okolicy

 

Ma Różanna swoje miejsce

w odrzywolskiej gminie

Ale tylko ona jedna

swą piosenką słynie

 

Ref. Bo Różanna wioska mała

        najpiękniejszą w gminie jest

        Zawsze wita swoich gości

        Zabawą na festKarolina Kępska