18.11.2017
<< wstecz

Spotkanie w Błędowie


           W dniu 27.02.2017 roku gościł w Błędowie w pow. grójeckim, zaproszony przez dyrektorkę Gminnej Biblioteki Publicznej - Barbarę Mikołajczyk  - Andrzej Zygmunt Rola – Stężycki, historyk regionalista, autor wielu publikacji dot. Mazowsza Południowego i dyrektor Instytutu Genealogii.

Na spotkanie - zorganizowane o godz. 18.oo w Sali Widowiskowej remizy lokalnej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej – przybyło wiele zainteresowanych dziejami regionu Czytelników i członkiń miejscowego zespołu muzycznego. Także miejscowa poetka Izabela Maria Frasz.

Gość zaprezentował zebranym swój dorobek publicystyczny i zapoznał ich ze swoim warsztatem literackim. Omówił także zakres dotychczasowych prac, przedstawił plany i aktualne zadania w zakresie swoich zainteresowań. Zachęcił do gromadzenia wszelkich pamiątek rodzinnych, z dziejów Błędowa i okolic, oraz rejestracji wydarzeń bieżących w  szeroko rozumianym zakresie. Przede wszystkim jednak podziękował za społeczną aktywność.

Spotkanie zakończył przegląd prac Gościa,  dość żywa dyskusja odnosząca się do dziejów regionu i koncert uczestniczącej w spotkaniu  grupy muzycznej.

Błędów to wioska prawie jak miasto i o – co ważne – niebanalnej przeszłości.

W Błędowie wiele się dzieje.  Przede wszystkim  prym wiodą wszelkie zagadnienia dotyczące sadownictwa. Ludziom ciekawym świata i tym co życie kochają, mają różne zainteresowania i są społecznie aktywni, nigdy się nie nudzi. I tacy też są w Błędowie.

Wiosną 2016 roku Izabela Stromecka i kilku zaprzyjaźnionych kobiet z Błędowa, zainicjowało powstanie nieformalnego jeszcze stowarzyszenia śpiewaczego. I choć jeszcze wiele pracy przed nimi, aby  na właściwym poziomie zaśpiewać ich ulubione utwory, to już teraz ich repertuar porywa.

Maestro Izabela – wirtuoz klawiszy -  miotając w ramionach akordeonem Weltmeistra, z wielką wprawą  prowadzi zdecydowane linie muzyczne w niebanalnych tonacjach, wspomagając równocześnie silnym sopranem, grono rozśpiewanych koleżanek.

Śpiewając z wielkim zaangażowaniem i podziałem na głosy, tworzą niezwykły zespół o zupełnie odrębnym charakterze, wręcz niespotykanym. Dzięki inspiracji  pani Stromeckiej  zajęły się  repertuarem dziś już prawie zapomnianym, a przecież lubianym, którego utwory były wieloletnimi przebojami muzyki rozrywkowej.

Nie idzie jednak tu tylko o muzykę czy repertuar. W tym przypadku panie trafiły. To muzykowanie – co zgodnie przyznają – jest ich sposobem na życie. Na poszerzanie kontaktów towarzyskich, na  dalszy wszechstronny rozwój, uzyskanie radości życia.

I choć muzykują dla siebie, mają też świadomość, że powinny dzielić się swoją radością. Do tego jednak niezbędna jest przychylność społeczna i rozumienie ich pracy. Dając radość sobie, mogą ją darować też  innym.

Spotkanie w Błędowie na długo pozostanie w pamięci jego uczestników.

inkjet paper inkjet photo paper inkjet paper for printer wholesale inkjet photo paper cheap photo paper cheap photo paper online inkjet paper for photos best inkjet paper for photos